این تله ها زندگی شما را خراب می نمایند

به گزارش بلندانیوز، تله های شخصیتی زندگی برای نخستین بار به وسیله جفری یانگ روانشناس مطرح آمریکایی پایه گذاری شد. کسی که روش طرحواره درمانی را با هدف جست وجو در ریشه مسائل ذهنی مبتنی بر احساسات و روابط افراد را مطح کرد. تئوری تله های زندگی شامل 5 حوزه کلی با 18 طرحواره است که در این مطلب، به تشریح بعضی از رایج ترین انواع آن می پردازیم تا بتوانید با آگاهی از تله های شخصیتی خود، مانع از به قدرت رسیدن آنها و تسلط بر زندگی تان شوید. به گفته یانگ ممکن است شما در شکل گیری این تله ها نقش نداشته باشیم ولی در تداوم آن ها مسلماً مسئول هستیم.

این تله ها زندگی شما را خراب می نمایند

رها شدگی

افرادی که دچار تله رها شدگی هستند، همیشه ترس از دست دادن و رها شدن دارند. آنها منتظر از دست دادن عزیزان و دوستان هستند و نگرانی همیشگی آن را دارند که نکند حرف یا رفتاری داشته باشند که طرف مقابل را ناراحت کند، این اتفاق باعث می گردد کمتر با وارد یک رابطه صمیمی با کسی شوند. ترس از دست دادن باعث می گردد آنها اطرافیان و دوستان خود را کنترل نمایند و این کار باعث هرچه دورتر شدن عزیزان می گردد.

بی ارزشی

کسانی که در تله بی ارزشی گرفتار هستند، این تصور را دارند که هیچ کس آنها را دوست ندارد و همیشه از عزیزان خود این سوال را می پرسد که آیا من را دوست دارید؟ این افراد حسی از حسادت با خود دارند. در صورتی که رابطه ای را از دست دهند، به ظاهر خود را بی تفاوت نشان می دهند اما در واقع از درون بسیار سست و شنماینده هستند. خودکم بینی در این افراد بسیار نمایان است و رفتارهای مقایسه گرانه دیگران به ویژه والدین، این خود کم بینی را تشدید می نماید. راه رهایی از این احساس، مبارزه با راهزنان عزت نفس است. کسانی که در هر شرایطی با مقایسه شما با دیگران، به تخریب عزت نفس تان اقدام می نمایند.

ایثارگری

این افراد احتیاجهای خود و خانواده اشان را فدای دوستان و اطرافیان می نمایند و وقتی کسی چیزی را از آن ها بخواهد نمی توانند نه بگویند، به همین دلیل علی رغم میل و با خشم درونی معمولاً دنبال انجام کارهای بقیه هستند و خودشان هم احساس می نمایند که قربانی شده اند. اگر دیگران بابت فداکاری و لطف مکرری که انجام داده اند، قدردان نباشند، ممکن است خشم و پرخاشگری زیادی را نمایان نمایند که معمولا دیگران به دلیل عادی شدن فداکاری ها، دلیل خشم را متوجه نمی شوند. بسیاری از ما ایرانی ها بدون آنکه مطلع باشیم، در دام این تله گرفتاریم.

محرومیت هیجانی

بزرگ ترین نشانه تله محرومیت هیجانی، احساس کمبود محبت و حمایت از دیگران است. این افراد از اطرافیان شان انتظار توجه بسیار دارند اما معمولا جذب افراد بی محبت می شوند. آنها اغلب به خاطر دور ماندن از درد بی مهری، در روابطشان سرد و بی عاطفه هستند. در پی جلب نظر دیگران می گردند و در صورت ناکامی، از آنها گله مند می شوند.

در این زمینه بخوانید:

افسردگی، ما را چاق تر می نماید

8 عاملی که باعث می گردد خاطرات مان را فراموش کنیم

بی اعتمادی

کسانی که گرفتار تله بی اعتمادی هستند، همانطور که از نامش معین است، به کسی اعتماد ندارند و معمولا به شکل ناخودمطلع جذب افراد غیرقابل اعتماد می شوند. آنها ممکن است همسری را انتخاب نمایند که بدبین و غیرقابل اعتماد است، گاهی هم امکان دارد دست به سوء استفاده از دیگران بزنند.

وابستگی

افراد دچار تله وابستگی نمی توانند هیچ کاری را بدون هدایت و یاری دیگران انجام دهند.این افراد معمولا حاضر به پذیرش مسئولیت ةای مهم در زندگی نیستند و تصمیمات خود را تا حد ممکنه به عقب می اندازند. به ظاهر وانمود می نمایند که به کسی احتیاج ندارند اما وابستگی شدیدی به آنها دارند. وابسته ها ممکن است دست به انتخاب دوستان یا همسر راهنما بزنند.

استحقاق

این افراد فکر می نمایند همیشه حق با خودشان است. هر وقت چیزی می خواهند باید دیگران هر طوری که شده فراهم نمایند در غیر این صورت قهر می نمایند و یا عصبانی می شوند. این افراد رجحان جو هستند و توجهی به خواسته های دیگران ندارند. آنها اغلب به احتیاجهای دیگران اهمیتی نمی دهند و روابط سردی با نزدیکان و عزیران دارند. از محیط هایی که نتوانند رجحان خود را نشان دهند فراری هستند.

کمال طلبی منفی

آن دسته از افرادی که دچار کمال طلبی منفی هستند، همیشه معیارهای سختگیرانه ای برای خود وضع و کوشش فراوانی برای رسیدن به آن معیارها می نمایند. آنها همیشه منتظرند تا هدف های بزرگ خود را به دست بیاورند و بعد سرگرمی نمایند. خود سرزنشگری اصلی ترین احساس آنها را شکل می دهد. آنها ارزشمندی خود را با دستاوردهای شان یکی می دانند. کمال طلب های منفی فکر می نمایند هر کاری را باید به نحو احسن انجام دهند، در غیر این صورت بی ارزش هستند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1666

به "این تله ها زندگی شما را خراب می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این تله ها زندگی شما را خراب می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید