یلدای رؤیایی با خواجه شیراز و حکیم توس

به گزارش بلندانیوز، امشب طولانی ترین شب سال است، اما مژده ای به روشنیِ خورشید با خود دارد.

یلدای رؤیایی با خواجه شیراز و حکیم توس

به گزارش، شب یلدا یا به قول خراسانی ها شب چله یکی از شب های ویژه ایرانی است که با دور هم نشینی و گل گفتن و گل شنیدن می گذرد. دو چراغ پرنور سفره ایرانی ها در این شب هم شاهنامه فردوسی و دیوان غزلیات حافظ است که هر بار خواندنشان قند مکرر است. در این مطلب یلدایی از آداب تفأل زدن به دیوان خواجه شیراز می گوییم، به اضافه پیشنهاد چند داستانِ خوش و شادمانه از شاهنامه حکیم توس.

خواجه شیراز به لسان الغیب معروف است و ایرانیان معتقدند او زبان و اسرارِ غیب را می داند. از آن جا که شعر حافظ چند وجهی و دارای معانی متعدد است، هر کسی از ظن خود یارش می گردد و برداشت خودش را از شعر او دارد. گفته شده تفأل به دیوان حافظ از حدود 800 سال گذشته (دوران تیموری)، به آداب و رسوم ایرانی ها در ایام مختلف از جمله شب یلدا اضافه شده است.

فال حافظ دریافت آداب ویژه خودش را دارد. ابتدا باید برای یک سؤال تعیین و واضح که درباره اش تردید داریم، نیت و بعد فاتحه ای پیشکش روح خواجه حافظ کنیم. جالب است بدانید در گذشته برای حافظ شمع و نبات هم نذر می نموده اند. پس از این، حافظ را قسم می دهیم و می گوییم: ای حافظ شیرازی، تو دانای هر رازی، تو را به شاخ نباتت قسم، آینده ما را خوب بنمای. حالا وقت این است که سر کتاب باز کنیم. به این صورت که دستمان را روی جلد دیوان حافظ می گذاریم و انگشتمان را بین دو صفحه قرار می دهیم و دیوان را باز می کنیم. غزل سمت راست صفحه ای را که با انگشت تعیین نموده ایم، جواب فال است. اگر نتوانستیم فال را تفسیر کنیم و توضیح دهیم، به کلمات مثبت و منفی غزل نگاه می کنیم. اگر تعداد کلمات مثبت بیشتر از منفی بود، جواب فال مثبت است. روش دوم هم این است که کلمات متناسب با موضوعی را که برایش فال گرفته ایم، پیدا کنیم.

دیگر پایِ ثابتِ سفره شب چله ایرانی ها به ویژه خراسانی ها، شاهنامه حکیم فردوسی است. فردوسی قالب مثنوی را که مناسب داستان سرایی است، برای شاهنامه انتخاب نموده است؛ بنابراین داستان های شاهنامه بهترین گزینه برای سر کردنِ شب چله در کنار اعضای خانواده است. البته بهتر است برای دور همیِ این شب، داستان هایی از شاهنامه را انتخاب کنیم که انتها خوش و خرم دارند و غم و غصه و مرگ در آن ها راه ندارد. ما برای این شب چند داستان را که انتهای خوش دارند و به سبک و سیاق فیلم های ایرانی با جشن و عروسی تمام می شوند، به شما پیشنهاد می کنیم که از این قرارند: داستان داماد شدن سه پسر فریدون، داستان زال و رودابه، داستان گم شدن رخش و ازدواج رستم و تهمینه، داستان ازدواج سیاوش، داستان بیژن و منیژه و داستان گشتاسب و کتایون.

منبع:خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 386

به "یلدای رؤیایی با خواجه شیراز و حکیم توس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یلدای رؤیایی با خواجه شیراز و حکیم توس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید