ویدئو پروژکتور مناسب فضای باز باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

به گزارش بلندانیوز، اگر دوست دارید در فضای باز از پروژکتور بهره ببرید و همراه با دوستان و خانواده در محیط های جذابی فیلم دیدن کنید، باید قبل از خرید به مشخصه هایی توجه کنید. در ادامه به هر آنچه که قبل از خرید پروژکتور مناسب فضای باز باید بدانید، می پردازیم.

ویدئو پروژکتور مناسب فضای باز باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای کیفیت تصویر: روشنایی و رزولوشن

هنگام خرید پروژکتور، رزولوشن و روشنایی همواره از مهم ترین معیارها هستند، اما برای نمایش فیلم در فضای باز اهمیت آن ها دوچندان می گردد؛ زیرا نمی توانید نور چراغ حیاط همسایه را با پرده های اتاق تاریک کنید. برای اینکه بتوانید اندازه کارآمدی پروژکتور در برابر نورهای اضافی فضای باز را تشخیص دهید، ابتدا باید به اندازه روشنایی آن توجه کنید.

روشنایی

روشنایی پروژکتور معمولا بر اساس انسی لومن (ANSI Lumens) سنجیده می گردد که استاندارد رایجی برای خروجی نور پروژکتور محسوب می گردد. با این حال بعضی از برندها ممکن است سراغ لومن LED یا لومن منبع نور بروند که تفاوت هایی با انسی لومن دارند. برای مثال، در نگاه اول ممکن است 1000 لومن منبع نور و 1000 انسی لومن یکسان به نظر برسند، اما در واقع آن ها به سطوح کاملاً متفاوتی از روشنایی اشاره می نمایند.

بعضی معادلات تقریبی برای تبدیل انواع لومن وجود دارد، اما به طور کلی، بهتر است اولویت خود را بر پروژکتورهایی قرار دهید که روشنایی خود را با انسی لومن نشان می دهند، زیرا این واحد دقیق تر است. حداقل مطلقی برای روشنایی در فضای باز وجود ندارد، اما هرچه بالاتر باشد، بهتر است. اگر بر روی یک صفحه نمایش بزرگ تر تصویر را پخش می کنید یا در طول روز به دیدن می پردازید، احتیاج شما به لومن حتی بیشتر خواهد شد. یک پروژکتور فضای باز با 500 انسی لومن در یک شب تاریک عملکرد خوبی خواهد داشت، در حالی که پروژکتوری با 2000 تا 3000 انسی لومن برای مقابله با نور روز مجهزتر است. منبع نور پروژکتور نیز بر روشنایی آن تأثیر می گذارد و به طور کلی، پروژکتورهای لیزری درخشان ترین نوع به شمار می روند.

رزولوشن

اگر می خواهید یک پروژکتور مناسب فضای باز خریداری کنید، پس بدون شک باید رزولوشن را در اولویت های اصلی قرار دهید. پروژکتورهای با رزولوشن بالاتر، مانند پروژکتورهای 4K، اساساً حتی در نورهای غیرقابل پیش بینی، تصویری واضح تر به شما ارائه می دهند. اگر توانایی خرید پروژکتور 4K را ندارید، رزولوشن فول اچ دی (1080p) نیز همچنان یک گزینه مناسب است. در رزولوشن های پایین تر از این اندازه، خطر افت کیفیت تصویر در برابر عوامل محیطی وجود دارد.

برای سطوح نمایش نامنظم: تصحیح کیستون و نسبت پرتاب

یکی دیگر از متغیرها در نمایش فضای باز، سطحی است که به عنوان صفحه نمایش استفاده می کنید. چه بخواهید پرده پروژکتور را از درخت ها آویزان کنید، تصویر را روی بدنه یک ون کمپینگ بیندازید، یا به سادگی فاقد یک پایه صاف برای پروژکتور خود باشید، به دستگاهی احتیاج دارید که بتواند فواصل متغیر و سطوح ناهموار را مدیریت کند. برای این منظور، باید به تعیینات تصحیح کیستون (Keystone Correction) و نسبت پرتاب (Throw Ratio) توجه کنید.

تصحیح کیستون

قابلیت تصحیح کیستون پروژکتور، توانایی آن در حفظ تصویری بدون اعوجاج حتی در زوایای مختلف است. به درجات افقی و عمودی تصحیح کیستون و بعلاوه اینکه این ویژگی اتوماتیک است یا دستی دقت کنید. بدیهی است، هرچه درجه بیشتر باشد، انعطاف بیشتری در تنظیمات خود خواهید داشت.

در حالی که تصحیح کیستون اتوماتیک ممکن است در صورتی که در پی راه اندازی بدون دخالت بیشتر هستید مجذوب کننده به نظر برسد، تنظیم دستی تصحیح کیستون اغلب برای داشتن کنترل بیشتر روی تنظیمات ترجیح داده می گردد.

بیشتر متخصصان پروژکتور توصیه می نمایند تا حد امکان پروژکتور را عمود بر صفحه نمایش قرار دهید تا از درجات بالاتر تصحیح ذوذنقه ای که می تواند شفافیت تصویر را کاهش دهند، اجتناب کنید.

نسبت پرتاب

نسبت پرتاب، که نباید با نسبت تصویر اشتباه گردد، فاصله مورد احتیاج بین پروژکتور و سطح هدف شما را تعیین می نماید. در حالی که یک جمع صمیمی در کنار آتش ممکن است به یک پروژکتور با پرتاب کوتاه احتیاج داشته باشد، فضاهای بزرگتر در فضای باز و پرده های نمایش به پرتاب بلندتری احتیاج دارند. برای مثال، اگر پروژکتوری با نسبت پرتاب 1.5 و یک صفحه نمایش 100 اینچی در فضای باز دارید، به فاصله 150 اینچی بین آن ها احتیاج خواهید داشت.

برای صدای بی دردسر: اسپیکر داخلی

با توجه به قرارگیری در معرض عوامل محیطی، افزودن مجموعه ای از بلندگوهای اکسترنال به راه اندازی پروژکتور شما می تواند سخت باشد، مگر اینکه بلندگوی ضد آب مخصوص فضای باز داشته باشید. خوشبختانه، بسیاری از پروژکتورها بعلاوه دارای قابلیت های صوتی داخلی هستند.

برای نشان دادن توان خروجی اسپیکر، معمولا از واحد وات استفاده می گردد. در حالی که یک اسپیکر 5 تا 10 وات ممکن است برای فضای اتاق کافی باشد، ولی برای فضای بیرونی به اسپیکر با توان بسیار بیشتری احتیاج دارید. در این میان بعضی پروژکتورها از اسپیکر داخلی بسیار قدرتمندی بهره می برند ولی تعداد آن ها چندان زیاد نیست.

طبیعتا اگر اولویت شما رزولوشن و روشنایی است، پس در این صورت برای محیط های بیرونی باید از اسپیکر جداگانه بهره ببرید. توصیه می گردد درگاه های صوتی پروژکتور و اتصال بلوتوث را آنالیز کنید تا مطمئن شوید با ساندبار یا سیستم بلندگوی قابل حمل شما سازگار است.

برای راه اندازی بی دردسر: ارتباطات

هنگام خرید پروژکتور برای فضای باز، آنالیز نحوه اتصال آن به سایر سخت افزارها لازم است. یک برند باید تعیینات اتصالات خود را لیست کند، که قابلیت های بلوتوث و وای فای آن و بعلاوه ورودی ها و خروجی های باسیم آن را تعیین می نماید. این دسته از تعیینات بعلاوه به شما اطلاع می دهد که آیا پروژکتور به وسیله ApplePlay یا Google Chromecast قابلیت میرور کردن دستگاه را ارائه می دهد، و بعلاوه اینکه آیا این پروژکتور اپ های استریمینگ را دارد یا نه. پروژکتورهای هوشمند بعلاوه ممکن است گزینه ای برای اتصال گوشی هوشمند شما به عنوان ریموت کنترل ارائه دهند که احتیاج به سخت افزار اضافی را به حداقل می رساند.

گاهی اوقات امکان اتصال به گوشی نسبت به اتصال با HDMI یا USB کاربردی تر است. اما اگر می خواهید سخت افزارهای جداگانه ای به پروژکتور وصل کنید، باید ببینید از چه پورت ها و استاندارد هایی پشتیبانی می نماید.

برای راحتی جابجایی: وزن و عمر باتری

پروژکتور هایی که قرار است در فضای باز استفاده شوند، باید هم وزن مناسبی داشته باشند و هم اینکه از باتری مناسبی بهره ببرند.

وزن

پروژکتورهای مناسب فضای باز معمولا همواره توجه زیادی به وزن نشان می دهند. وزن سبک تر قابلیت حمل پروژکتور در فضای باز را افزایش می دهد و لزوماً به معنای دوام کمتر آن نیست. تعریف وزن قابل حمل برای هر فرد فرق دارد، اما به طور کلی، دستگاه های 2 تا حدود 3 کیلوگرمی به راحتی قابل حمل در نظر گرفته می شوند. بعضی از پروژکتورها برای بهبود قابلیت حمل، دارای ویژگی هایی مانند دسته هستند.

عمر باتری

پیدا کردن تعیینات باتری پروژکتور می تواند مبهم باشد، زیرا مدت زمانی که یک پروژکتور می تواند بدون برق مستقیم کار کند به عواملی مانند رزولوشن محتوا و صدا بستگی دارد. بعضی از پروژکتورها برای افزایش عمر باتری حالت های Eco یا کم مصرف را ارائه می دهند، اما این تنظیمات اغلب باعث کاهش روشنایی یا احتیاج به صدای پایین تر می شوند. بعلاوه ممکن است با آنالیز منبع نور پروژکتور، تخمین کلی از اینکه پروژکتور چقدر سریع شارژ باتری خود را مصرف می نماید، محاسبه کنید. در این مورد باید بگوییم که پروژکتورهای لیزری معمولا مصرف انرژی کمتری دارند.

راهکار هایی برای پروژکتورهایی با عمر باتری کوتاه یا بدون باتری وجود دارد. اگر قصد دارید پروژکتور خود را به وسیله برق مستقیم تغذیه کنید، حتماً طول سیم برق را در تعیینات لوازم جانبی آن آنالیز کنید تا ارزیابی کنید که به چه اندازه کابل اضافی احتیاج خواهید داشت.

برای مقاومت: گواهی IP

هر پروژکتورتی در معرض فرسودگی قرار می گیرد، اما یک پروژکتور فضای باز به کمی حفاظت بیشتر احتیاج دارد. با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی غیرمنتظره یا پاشش آب از استخر، ممکن است خرید پروژکتوری با درجه بندی IPX برایتان ایمن تر باشد، که به شما در درک اندازه مقاومت در برابر آب یا همان ضد آب بودن دستگاهتان یاری می نماید. بعضی از پروژکتورها بعلاوه ممکن است درجه بندی سقوط را ارائه دهند که تضمین نماینده سالم ماندن دستگاه در صورت سقوط از ارتفاع تعیین است.

روی هم رفته خرید یک پروژکتور مناسب فضای باز کار خیلی راحتی نیست زیرا باید به معیارهای زیادی توجه کنید. مانند خرید هر محصول دیگری، برای این کار هم ابتدا باید بودجه و اولویت های خود را تعیین کنید تا بتوانید برترین انتخاب را داشته باشید. برای خرید پروژکتور می توانید به سایت خبرنگاران سر بزنید و از بین گزینه های زیادی مدل موردنظر خود را انتخاب کنید.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 تیر 1403 بروزرسانی: 8 تیر 1403 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 2110

به "ویدئو پروژکتور مناسب فضای باز باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویدئو پروژکتور مناسب فضای باز باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید