فیلم ناگهان درخت؛ روایت گر یک رابطه عاشقانه

به گزارش بلندانیوز، چیز هایی در فیلم هست که تماشاگر را شگفت زده می نماید. درهم تنیدگی موسیقی با متن عالی است و فرایند فیلم که با نوای ملایم پیانو کریستف رضاعی پیش می رود، دلنشین است.

فیلم ناگهان درخت؛ روایت گر یک رابطه عاشقانه

یزدانیان در فیلم دومش چه کرد؟ فضای فیلم ناگهان درخت از در دنیای تو ساعت چند است؟ دور نیست و بعضی آن را ادامه فیلم اولش می دانند.

چرا سینمای ایران هیچ گاه رو به پیشرفت نبوده است؟ این سوالی است که جواب به آن احتیاج به یک آنالیز تاریخی و تحلیلی دارد. سوال برای همگان بدیهی است و ایرادی نمی توان به آن گرفت. اگر موارد استثنا را هم، چون اصغر فرهادی از سینمای ایران بگیریم، هر سال شاهد کاهش کیفیت تولیدات سینمایی و تلویزیونی بوده ایم.

حتی بسیاری از فیلم سازانی که در دوره ای درخشیده اند و توانسته اند رضایت تماشاگر را جلب نمایند، در ساخت های بعدی خود افول داشته اند. صفی یزدانیان نیز با ساخت فیلم جدیدش ناگهان درخت خود را در دسته همین فیلم سازان قرار داد.

عاشقانه ای دور

صفی یزدانیان منتقد سینما، فیلم ساز و روزنامه نگاری است که توانست با اولین فیلم بلندی که ساخت، توجهات را به سمت خود جلب کند. در دنیای تو ساعت چند است؟ فیلم موفقی از یزدانیان بود که بسیاری را به انزلی کشاند تا لوکیشن هایی را ببینند که در این فیلم وجود داشت.

فیلم در خصوص رابطه و عشق است، گلی بعد از بیست سال زندگی در فرانسه یک باره تصمیم می گیرد به ایران و به زادگاهش، شهر رشت سفری کند. فرهاد در رشت به استقبالش می رود و می گوید که آشنایی قدیمی است، اما گلی اصلا او را به یاد نمی آورد.

اما یزدانیان در فیلم دومش چه کرد؟ فضای فیلم ناگهان درخت از در دنیای تو ساعت چند است؟ دور نیست و بعضی آن را ادامه فیلم اولش می دانند. چیز هایی در فیلم هست که تماشاگر را شگفت زده می نماید. درهم تنیدگی موسیقی با متن عالی است و فرایند فیلم که با نوای ملایم پیانو کریستف رضاعی پیش می رود، دلنشین است.

فیلم این بار هم روایت گر یک رابطه عاشقانه است، اما عاشقانه ای که میان مادر و پسر شکل می گیرد. باز هم صفی یزدانیان بهترین گروه بازیگران ممکن را برای روایت قصه شخصی اش انتخاب نموده است.

ترکیب پیمان معادی با زهره عباسی و سکانس های دو نفره شان آنقدر احساس برانگیز و درجه یک است که مخاطب را درگیر خود می نماید. اما برخلاف در دنیای تو ساعت چند است، ساختار این فیلم منسجم نیست. برخلاف قاب های زیبا در فیلم اول یزدانیان، در ناگهان درخت قابت ها ثابت و پلان سکانس های طولانی است و درامی که در در دنیای تو ساعت چند است؟ شاهد آن بودیم، به نسبت ضعیف است.

داستان جذاب

قصه فیلم ناگهان درخت در سه دوره تاریخی روایت می شود. داستان زندگی مردی میانسال به نام فرهاد است که پیمان معادی نقش آن را بازی می نماید؛ قصه فیلم از زبان خود او و در قالب اعتراف در پیش یک روانشناس بیان می شود. فیلم با ریتمی سریع آغاز می شود و اطلاعاتی از چندین زمان، مکان، شخصیت و... در اختیار بیننده قرار می گیرد.

بخش دوم فیلم به رابطه فرهاد و همسرش مهتاب می پردازد؛ زوجی که درباره بچه دار شدن دچار اختلاف هستند. بخش سوم فیلم به دوره پس از زندان فرهاد و ملاقات او با مهتاب و آغاز یک زندگی مجدد بازمی شود. زندگی که مثل منطق حاکم بر کل فیلم، پایان چندان متعارفی ندارد.

بازیگران فیلم که پیمان معادی، مهناز افشار، زهره عباسی، سیامک صفری، شقایق دهقان، مهراب قاسم خانی و پانته آ پناهی ها هستند، به درستی انتخاب شدند و بازی خوبی ارائه می دهند.

برای انتخاب دیدن این فیلم باید این نکته را در خصوص یزدانیان در نظر داشت که او دو فیلم ساخته شده او نشان داده، یک فیلم ساز شخصی است و با دیدن فیلم ناگهان درخت نباید منتظر موضوع یا دغدغه خاصی بود. یزدانیان برای طبقه متوسط و از دید آن ها فیلم می سازد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1178

به "فیلم ناگهان درخت؛ روایت گر یک رابطه عاشقانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ناگهان درخت؛ روایت گر یک رابطه عاشقانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید