شیر لوسرن؛ غمگین ترین بنای سنگی در دنیا

به گزارش بلندانیوز، شهر لوسرن در سوئیس، یکی از زیباترین شهرهای این کشور محسوب می گردد و مقاصد گردشگری بی شماری دارد. یادبود شیر (Lion Monument) یا همان شیر لوسرن (Lion of Lucerne) از جمله جاذبه های معروف و تأثیرگذار آن به شمار می رود؛ تا جایی که مارک تواین آن را غمگین ترین بنای سنگی در دنیا توصیف نموده بود.

شیر لوسرن؛ غمگین ترین بنای سنگی در دنیا

این یادبود، مجسمه ای عظیم از یک شیر در حال مرگ را به نمایش می گذارد که با نیزه زخمی شده است. مجسمه شیر با مهارت بالایی از ترکیب هنر، تاریخ و زیبایی طبیعی ساخته شده و حتی اگر از داستان آن اطلاع نداشته باشید هم تحت تأثیر چهره دردمند شیر قرار می گیرید. اما ماجرای این یادبود چیست؟

سربازهای ارتش سوئیس، نظم به خصوص و قوانین سرسختی دارند. به همین دلیل گاهی پیش می آمد که کشورهای دیگر، این سربازها را به استخدام ارتش خودشان دربیاورند. البته کشور سوئیس به بی طرف بودن شهرت دارد و خود را در درگیری کشورهای دیگر دخالت نمی دهد.

این سربازها نیز از طرف سوئیس در جنگ شرکت نمی کردند و بعد از خریداری شدن، تمام توانشان را برای انجام وظیفه می گذاشتند. در زمان انقلاب فرانسه، حدود 900 سرباز سوئیسی برای دفاع از لویی شانزدهم و خانواده اش به خدمت این کشور درآمدند که بیش از 600 نفر آن ها هنگام جنگ و دفاع از کاخ تویلری (Tuileries Palace) در سال 1792 میلادی کشته شدند.

100 سربازی که توسط دشمن، اسیر شده بودند نیز از شدت خونریزی در زندان جان باختند و آن تعداد هم که به پادگان خودشان برگشتند، با شورشی ها روبه رو شدند که از قبل انتظار سربازان را می کشیدند و آن ها را با گیوتین سر بریدند. در نهایت فقط حدود 100 نفر توانستند از این جنگ، جان سالم به در ببرند.

مجسمه شیر زخمی و در حال مرگ که در انتهای یک آبگیر قرار گرفته، امروزه توجه گردشگران زیادی را به سمت خودش جلب نموده و در واقع نمادی از این سربازان سوئیسی است که در دفاع از پادشاه فرانسه کشته شدند. این مجسمه، 6 متر عرض و 10 متر طول دارد و آن را در یک صخره تراشیده اند و بالای آن، سنگ نوشته ا حکاکی شده که به معنی به افتخار وفاداری و شجاعت سربازان سوئیسی می باشد.

طراحی این مجسمه را برتل توروالدسن (Bertel Thorvaldsen) دانمارکی در سال 1819 در رم انجام داده و لوکاس آهورن (Lucas Ahorn) آلمانی در سال 1820، تراشیدن آن را بر عهده گرفت و یک سال بعد، کار آن را به اتمام رساند. این مجسمه، فاصله زیادی با موزه باغ یخچال (Glacier Garden) و الحمرا (Alhambra) و 90 آینه اش ندارد و می توانید برای بازدید از همه آن ها در یک روز برنامه ریزی کنید.

البته گفتنی است که اگر به خاطر التی شوفن (Carl Pfyffer von Altishofen) نبود، این مجسمه هیچگاه ساخته نمی شد. التی شوفن، یکی از افسران ارتش سوئیس بود که هنگام حمله شورشی ها به کاخ تویلری، مرخصی اش را در خانه می گذراند. به همین دلیل، بر خود واجب دید تا بنای یادبودی را به احترام هم رزمانش به جا بگذارد.

با در نظر دریافت شرایط آن موقع، تقریباً 30 سال طول کشید تا توانست نظرش را به مرحله عمل برساند و شروع به جمع آوری پول از داخل و خارج از کشور کرد و بعد از آن، کار طراحی این مجسمه شروع شد. اگر با دقت به این یادبود نگاه کنید، می بینید که شیر در حال محافظت از فلور د لی (Fleur-de-lis) یا همان نماد گل زنبق بوده که به عنوان نشان سلطنتی از آن استفاده می شد و سمبل عامل و دلیل جان باختن این سربازان است.

بعد از اینکه شهر لوسرن در سال 1882، این مجسمه را از مالک خصوصی اش خرید، بازدید از آن را آزاد گذاشت و این یادبود سنگی، خیلی سریع به یکی از جاذبه های گردشگری اصلی این شهر تبدیل شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1488

به "شیر لوسرن؛ غمگین ترین بنای سنگی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیر لوسرن؛ غمگین ترین بنای سنگی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید