شرایط حضور شرکت های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران فراهم شد

به گزارش بلندانیوز، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تلاش برای دائمی شدن این عضویت از جمله اقداماتی است که در راستای توسعه سطح همکاری های تجاری و تقویت کریدور شمال-جنوب کشور انجام شد.

شرایط حضور شرکت های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران فراهم شد

در دی ماه سال جاری مجوزهای لازم برای انجام مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا از سوی دولت ایران دریافت شد که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، تجارت آزاد با این بلوک اقتصادی، از آبان 1401 آغاز می شود و از این طریق موانع تعرفه ای حذف خواهد شد.

حال در تداوم برنامه ریزی ها برای توسعه سطح روابط با کشورهای عضو اوراسیا شاهد برگزاری اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از 28 الی 31 اردیبهشت ماه 1400 در محل دائمی نمایشگاه های بین الملی تهران خواهیم بود.

بر اساس اظهارات رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، سازوکارهای توافق شده بین بانک مرکزی ایران و روسیه، شرایط را برای حضور شرکت های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران، فراهم کرده است. اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا 28 الی 31 اردیبهشت ماه 1400 در محل دائمی نمایشگاه های بین الملی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار خواهد شد.

او برگزاری نمایشگاه اوراسیا را فرصت بسیار خوبی برای تجار و تولید کنندگان ایرانی و کشورهای همسایه و به ویژه اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا برشمرد و شرح داد: در صدد آن هستیم که ارتباط اتاق های سراسر کشور را با شرکای خودشان در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم کنیم و توسعه دهیم.

به گفته وزیر نیرو با توجه به تنوع زمینه های تجاری ایران به لحاظ اقلیم های متنوع که به تعبیری کشور چهار فصل هستیم، در تمام طول سال محصولات متنوع کشاورزی و کالاهای مصرفی در ایران تولید می شود، علاوه بر این ایران دارای منابع وسیع معدنی است که فرصت خوبی را برای عرضه این محصولات ارائه می کند. زمان برگزاری این نمایشگاه از لحاظ آب و هوایی نیز جزو بهترین زمان های برگزاری است و امیدواریم از سوی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان کشورهای همسایه و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا مورد استقبال قرار گیرد.

این مقام مسئول درباره شرکت کنندگان در این نمایشگاه نیز گفت: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا شامل پنچ کشور روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، و البته کشورهای همسایه ایران همه می توانند شرکت کنند. ما علاقمندیم که علاوه بر اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا سایر کشورهای همسایه نیز بتوانند در این نمایشگاه شرکت و از این فرصت استفاده کنند.

وزیر نیرو همچنین افزود: به طور قطع برگزاری این رویدادها عزم ایران برای استفاده از توافق نامه تجارت ترجیحی ایران با اوراسیا را جزم می کند. دولت مصمم است که این عضویت را به شکل دائمی درآورد و بتوانیم در یک ارتباط پر دامنه اقتصادی با کشورهای عضو اوراسیا قرار بگیریم.

اردکانیان درباره تجارت ایران و روسیه نیز گفت: خوشبختانه با توجه به شکل گیری و اجرایی شدن سازوکارهای توافق شده بین بانک های مرکزی ایران و روسیه، شاهد آن هستیم که تأثیر تحریم ها بر توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه رو به کاهش است. پس از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا تماس های منظمی بین بانک های مرکزی دو کشور برای استفاده از ارزهای دیگر به غیر از دلار برقرار است و این تحول به معنای کاهش وابستگی دلار در تجارت بین دو کشور است.

درباره فرایند برگزاری این نمایشگاه نیز باید به دعوت از شرکت های بزرگ کشورهای قطر، عمان، ترکیه، هندوستان، عراق، لبنان، سوریه و افغانستان اشاره کرد. همچنین دو دفتر یکی در تهران و دیگری در مسکو مسئولیت ارائه کلیه خدمات و مشاوره های تجاری به مدت یک سال ویژه شرکت کنندگان را به عهده دارند و این یکی از مهم ترین ویژگی های عملیاتی این نمایشگاه است.

علاقه مندان برای شرکت در این نمایشگاه در هر سطحی می توانند از طریق ایمیل [email protected] اقدام کرده و به سایت نمایشگاه نیز مراجعه کنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1330

به "شرایط حضور شرکت های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط حضور شرکت های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید