سیروس مقدم: هیچ سانسوری روی سریال پایتخت6 صورت نگرفته است

به گزارش بلندانیوز، میزان/ کارگردان سریال پایتخت گفت: من و همکارانم از پایتخت محافظت می کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. بعضی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می گردد که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی گیرد.

سیروس مقدم: هیچ سانسوری روی سریال پایتخت6 صورت نگرفته است

سیروس مقدم کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که هم اینک سریال پایتخت6 به کارگردانی وی از شبکه یک سیما در حال پخش است، درخصوص برخی نقدها اخیر نسبت به این مجموعه گفت: بهتر است اول درباره واژه طنز صحبت کنم. آنچه ما از بزرگان این عرصه یاد گرفتیم این است که طنز نشان دادن واقعیت تلخ و دردناک به زبان شیرین و گزنده، اما امیدبخش است با این تعریف از طنز متوجه تفاوت طنز و هجو و هزل و... خواهیم شد. طنز، واقعیت اجتماعی است که شامل مسائل مالی، فرهنگی، اخلاقی و... است.

در واقع طنز واقعیات دردناک و گاهی بسیار تلخ را با لحن شیرین و مفرح به مخاطب نشان می دهد و امیدبخش است. سریال پایتخت هم از بدو خلقت آن که به ده سال گذشته می رسد، شاکله اش بنیاد خانواده و حول محور این جامعه کوچک (خانواده) شکل گرفت و مسائل اجتماعی، مالی، اخلاقی، فرهنگی و... حول این خانواده به مسائل جامعه ارتباط دارد در واقع خانواده یک نمونه کوچک کل جامعه است.

وظیفه ما در قبال نقد مجموعه ها چیست؟

وی ادامه داد: سریالی که پس از ده سال در شش فصل فراوری شده و مورد توجه مخاطب و اهل فن قرار گرفته حائز اهمیت است. دیروز نظر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره سریال را خواندم وی نیز سریال را مورد توجه مخاطب دانسته است. علت علاقه و توجه مخاطب تنها این مهم است که پایتخت آینه تمام قد جامعه است. بهتر است عزیزان به این مهم توجه نمایند که خودشکن آینه شکستن خطاست. سوال این است که پرخاشگری، دروغ و بی احترامی در جامعه امروز دیده نمی گردد؟ عصبیت و زودرنجی وجود ندارد؟ وظیفه ما سازندگان سریال به تصویر کشیدن این حقایق و در نهایت به نقد کشیدن و تقبیح آن است.

از شوخی های پایتخت برداشت سیاسی نکنید

کارگردان پایتخت درباره شوخی با سیاسیون در پایتخت 6 گفت: تصور این بوده و هست که آستانه تحمل و صبر در جامعه باید بالا برود. باید سعه صدر وجود داشته باشد؛ در همه اقشار جامعه از جمله سیاسیون و طیف همکاران. باید به شوخی ها و طنز پایتخت تنها از نگاه و زوایه شوخی نگاه کرد و از آن برداشت سیاسی نگردد.

سیاسیون از شوخی ها برداشت سیاسی نمی نمایند

وی اضافه نمود: یکی از دلایل علاقمندی مخاطب به سریال، ناشی از این است که توانسته با شخصیت ها همذات پنداری کند. این شوخی ها در جامعه امروز دیده می گردد؛ بسیار گسترده تر از آنچه در پایتخت به آن اشاره می گردد. شاید یک صدهزارم این شوخی ها در پایتخت استفاده شده است. جالب است که خود سیاسیون این موضوع را کاملا درک نموده و به آن به عنوان شوخی و مزاح می نگرند.

شوخی های پایتخت دیوار بتنی میان مردم و مسئولین را از بین می برد

وی درباره استفاده از این شوخی ها در سریال شرح داد: این شوخی ها باعث می گردد فضای تفاهم، علاقه و صمیمیت در میان سیاسیون بیشتر شده و مرز ها و دیوار های بتنی که بین مردم و مسئولین کشیده می گردد را برداریم. سیاسیون خود را از مردم بدانند. به عقیده من سیاسیون خرسند می شوند این دیوار ها برداشته شده و فضای صمیمیت بیشتری میان خود و مردم شکل گیرد.

منتقدان سریال صبر نمایند و زود قضاوت ننمایند

مقدم درباره برخی نقدها به سریال گفت: بالاخره وقتی سریال می سازی که در این حجم مورد توجه قرار می گیرد اقلیت ناچیزی که درصد کمی از جامعه را تشکیل می دهند، سوءبرداشت دارند و سریال را برنمی تابند. آمار و ارقام نشان از اقبال بیش از 80 درصد مخاطبین از مجموعه دارد. شبکه های خارجی و جهان آرزو دارند که به نصف این درصد از مخاطب دست یابند. این میزان مخاطب، آمار ها در تلویزیون ایران و جهان را جابجا می نماید. باید به منتقدین یادآور شوم که صبر نمایند و زود قضاوت ننمایند.

در پایتخت 5 هم عده ای زود قضاوت کردند

وی اضافه نمود: در فصل 5 سریال تا قسمت 12 ما را متهم به بسیاری از موارد از جمله تبلیغ سفر به ترکیه را می کردند، اما بالاخره متوجه شدند که این گونه نیست. در این فصل هم کمی حوصله نمایند، باید بی ادبی را نشان دهیم تا ادب رخ بنماید.

شخصیت های پایتخت در این 10 سال همراه با اتفاقات جامعه دچار تحول شدند

کارگردان سریال پرمخاطب پایتخت ادامه داد: 10 سال از عمر پایتخت سپری می گردد. در این 10 سال دچار تحول در اجتماع بودیم؛ تحولات مالی، سیاسی، اجتماعی و... همه این احوالات بر روی انسان تاثیر می گذارد. ما نمی توانیم بگوییم انسان ده سال قبل هستیم که اگر بگوییم فاقد احساس و روح هستیم. خانواده نقی معمولی هم از آدم های این جامعه هستند، همراه با اتفاقات جامعه دچار تغییر و تحول شدند؛ به دلیل همین تحولات و تغییر رفتار ها برای مردم قابل باور و دوست داشتنی هستند.

خصوصیت پایتخت این است که از بحران ها عبور کند

سیروس مقدم در ادامه درباره فرایند سریال شرح داد: در مجموعه پایتخت شاهد خانواده و روابط آن هستیم. در خانواده بحران، تنش و بی اخلاقی دیده می گردد همچنین افراد ممکن است به جان هم بیافتند، اما خانواده پتانسیل حل مسائل و فائق آمدن بر آن را دارد و خوب و خرسند کنار هم قرار می گیرند. ذات پایتخت این گونه طراحی شده است. برای بهتاش و ارسطو چالش هایی را در این بخش شاهد هستیم، اما این خصوصیت پایتخت است که از بحران ها عبور نمایند و سرفراز بیرون می آیند. بهتاش در فصل گذشته در شرایط حمله داعش سیگاری استفاده کرد، اما وقتی پای دفاع از ناموس به میان آمد اسلحه برداشت و به سمت داعش نشانه رفت، مخاطبان را به تحمل و صبر تا خاتمه سریال دعوت می کنم.

به خوبی خطوط قرمز صدا و سیما را می شناسم

مقدم درباره این که گفته می گردد سریال پایتخت از خطوط قرمز سازمان عبور نموده است گفت: من از جمله افراد باسابقه و با تجربه در میان گروه سازنده پایتخت هستم که با سابقه 41 سال در عرصه ساخت سریال و همکاری با سازمان صدا و سیما به خوبی به خطوط قرمز و محذورات آن اشراف دارم. اگر بازنشسته شوم سازمان می تواند مرا به عنوان ناظر پخش استخدام کند. تیم سازنده پایتخت از جمله بنده و الهام غفوری و دیگر دوستان، پایتخت را به مانند فرزند خود می دانیم و از آن مواظبت می کنیم تا به جا های بد نرود و الفاظ بد به کار نبرد.

سانسوری در کار نیست

این کارگردان پیشکسوت تلویزیون به حذفیات مجموعه اشاره نمود و بیان نمود: من و همکارانم از پایتخت محافظت می کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می گردد که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی گیرد. ممکن است برخی از کلمات یا دیالوگ ها را برای اکثریت مخاطب مناسب نبینیم؛ بنابراین ملاحظات را رعایت می کنیم تا سریال به سلامت روی آنتن برود و دچار سوء برداشت و سوءتعبیر نشویم؛ این به معنی سانسور نیست. این نوع اصلاحات را که به محتوای اثر لطمه نمی زند سانسور نمی دانم.

تعامل خوبی با سازمان صدا و سیما داریم

سیروس مقدم در ادامه گفت: پایتخت با ملاحظات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه آماده می گردد و مانند فرزندمان مراقبش هستیم. با سازمان تعامل خوبی داشته و داریم. تمام فیلمنامه توسط دوستان سازمان خوانده شد و مهدی فرجی به عنوان مشاور و نماینده سازمان با گروه همکاری دارند و همچنان هم کنار ما هستند و با هم جلو می رویم. وی مورد قبول ما و سازمان است و با این روش کار را مدیریت می کنیم و به آنتن می رسانیم. من خواهشم از همه دوستان این است که به این کوتاه کردن و کم و زیاد شدن ها با این زاویه نگاه نمایند. تنها موردی که باعث دلخوری من شد قسمت 8 سریال بود.

می دانم چه فشاری بر معاونت سیما وارد می گردد/ از حمایت شان تشکر می کنم

وی ادامه داد: تیم پایتخت از جمله خودم، الهام غفوری، محسن تنابنده، احمد مهرانفر، مهران احمدی، بهرام افشاری و... همه می دانیم مدیران سازمان از همه جهت تحت فشار هستند و معذوراتی دارند. می دانیم چه فشاری بر معاونت سیما و دیگر دوستان وارد می گردد تا پایتخت به سلامت روانه آنتن گردد برای ما قابل درک است و از حمایت شان تشکر می کنم.

منبع: همگردی
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 678

به "سیروس مقدم: هیچ سانسوری روی سریال پایتخت6 صورت نگرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیروس مقدم: هیچ سانسوری روی سریال پایتخت6 صورت نگرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید