سوسن طاقدیس درگذشت، خداحافظی با خالق قدم یازدهم

به گزارش بلندانیوز، سوسن طاقدیس نویسنده کتاب های خردسال، کودک و نوجوان در نخستین شب ماه مبارک رمضان ادبیات کودک و نوجوان ایران را تنها گذاشت.

سوسن طاقدیس درگذشت، خداحافظی با خالق قدم یازدهم

به گزارش ،سوسن طاقدیس نویسنده کتاب های خردسال، کودک و نوجوان در نخستین شب ماه مبارک رمضان ادبیات کودک و نوجوان ایران را تنها گذاشت.

این نویسنده که با آثار خواندنی در حوزه خردسال میان مخاطبان کوچک و عظیم خود شناخته می گردد، صبح آدینه پنجم اردیبهشت 1399 پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

طاقدیس که با اثر خواندنی قدم یازدهم برگزیده بیست وسومین دوره کتاب سال ایران شد، در سال 1338 در شیراز به دنیا آمد و فعالیت حرفه ای خود را با نشریه کیهان بچه ها شروع کرد. وی طی سال های فعالیت خود علاوه بر همکاری با نشریات کیهان، سروش، گروه مجلات رشد و... تالیف کتاب هایی برای خردسالان، بچه ها و نوجوانان را شروع کرد و به عضویت انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در آمد.

طاقدیس که در سال 1385 برای کتاب شما یک دماغ ندیدید؟ پیروز به دریافت جایزه پروین اعتصامی شد، پیش تر طی گفت وگویی درباره دیدگاه های خود نسبت به ادبیات کودک گفته بود: گفتن در خصوص این که جهان بینی من چگونه است، خیلی طول می کشد. فکر می کنم تا جایی که می توانم، سعی می کنم که جهان بینی ام هر چیزی باشد به جز آن چیزی که واقعیت نیست. دوست دارم به واقعیت های زندگی پی ببرم و اگر بتوانم، آن ها را برای بچه ها بازگو کنم. خیلی چیز ها در پس زمینه ذهن من است که نمی توانم بگویم و خیلی چیز ها هم بوده که توانسته ام برای بچه ها بگویم. برخی از چیز هایی که نتوانسته ام بگویم به این خاطر است که فکر می کنم نویسنده های دیگر این جوری که من فکر می کنم، فکر نمی نمایند.

این نویسنده تالیفات متعددی در انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان داشته است که از این میان می توان به کتاب های بازی اهریمن و بیژن و منیژه از مجموعه نامه نامور، سفر به سوی خدا از مجموعه نگران پروانه ها، شب و شیطان و شمشیر از مجموعه اختران، دختری دارم، شاه نداره، لی لی زی، بیا بازی، ده پرنده زرد و سبز و آبی و و خدا پاسخ داد اشاره نمود.

قدم یازدهم اثر برگزیده این نویسنده در بیست وسومین دوره کتاب سال ایران روایت شیر کوچکی است که در باغ وحش به جهان آمده است و پشت میله های قفس آهنی تنها فرصت راه رفتن به اندازه ده قدم را دارد، تا آن که یک روز نگهبان باغ وحش یادش می رود در قفس را ببندد و آن وقت شیر کوچک فرصت انتخاب برای به دست آوردن آزادی را دارد. این کتاب تاثیرگذار به زبان های انگلیسی و کردی و در قالب کتاب الکترونیک منتشر شده است و به کارگردانی مریم کشکولی نیا در قالب انیمیشن در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

همچنین کتاب یکی بود دیگر اثر خواندنی این نویسنده تا به امروز به صورت کتاب الکترونیک فارسی و انگلیسی و کتاب با خط بریل به دست مخاطبان رسیده است.

لوح سپاس از مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری در سال 1379، لوح تقدیر دانشگاه الزهرا برای مجموعه فعالیت های هنری، لوح سپاس جشنواره رشد در سال 1382، شما یک دماغ زرد ندیدید، جایزه پروین اعتصامی در سال 1384 و جایزه کتاب سال شهید غنی پور در سال 1389 دیگر افتخارات این هنرمند بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 759

به "سوسن طاقدیس درگذشت، خداحافظی با خالق قدم یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوسن طاقدیس درگذشت، خداحافظی با خالق قدم یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید