حقایقی جالب در مورد کشور هند که بی نظیر بودن آن را ثابت می کند

به گزارش بلندانیوز، هند به طور قطع یکی از شگفت انگیزترین کشور های دنیا است و گوشه گوشه آن مملوء از عجایبی منحصر به فرد است که هر قدر هم که از آن ها صحبت شود کافی نیست.

حقایقی جالب در مورد کشور هند که بی نظیر بودن آن را ثابت می کند

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، هند به طور قطع یکی از شگفت انگیزترین کشور های دنیا است و گوشه گوشه آن مملو از عجایبی منحصربه فرد است که هرقدر هم که از آن ها صحبت گردد کافی نیست. در ادامه به حقایقی جالب در مورد کشور هند خواهیم پرداخت که بی نظیر بودن این سرزمین زیبا را ثابت می کند.

1- سی ودو مورد از فهرست میراث دنیای یونسکو در کشور هند واقع شده است

تاج محل یکی از مشهورترین مکان های دنیا است، اما هند 31 مورد دیگر هم در فهرست میراث دنیای یونسکو دارد.

اما همین موارد هم تنها گوشه ای از شگفتی های فرهنگی، هنری و طبیعی فراوان هند هستند.

2- همه ادیان اصلی دنیا در کشور هند گرد هم آمده اند

گرچه 80 درصد از مردم هند، پیرو آیین هندو هستند، اما این کشور جمعیت زیادی از گروه های بزرگ و کوچک پیروان همه ادیان اصلی دنیا را در خود جای داده. در سرتاسر ایالت های کرالا و گوای هند می توان پیروان دین مسیحیت و کلیسا های آن ها را دید. دین یهود سابقه ای طولانی در هند دارد که آثار آن را در منطقه فورت کوچی ایالت کرالا می توان مشاهده کرد. آتشکده ها و دخمه های پیروان آیین زرتشت را هم در سرتاسر بمبئی می توانید پیدا کنید.

در سراسر ایالت های بیهار و اوتار پرادش هند، در نزدیکی محل تولد و زندگی بودا، زیارتگاه های مهم آیین بودایی به چشم می خورد.

آیین های جین و سیک که از دیگر مذاهب رایج در هند هستند هم معابد زیبای زیادی در این سرزمین دارند؛ و گرچه سهم مسلمانان از جمعیت هند تنها 14 درصد است، اما مساجد، آرامگاه ها و زیارتگاه های آن ها در سرتاسر کشور هند وجود دارد (در حقیقت، هند بعد از اندونزی، بزرگ ترین جمعیت مسلمان دنیا را دارد).

3- کشور هند بزرگ ترین جمعیت گیاهخواران دنیا را در خود جای داده

گرچه نه همه پیروان آیین هندو گیاهخوار هستند و نه همه مردم هند پیرو این مذهب، اما گیاهخواری یکی از ارکان مهم باور ها و آداب ورسوم سنتی مذهب هندو به شمار می رود. حدود 20 تا 40 درصد از هندی ها گیاهخوار هستند، بنابراین گردشگران گیاهخوار می توانند از غذا های آن ها لذت ببرند (البته وگان ها دچار مشکل خواهند شد، چون از لبنیات در غذا های هندی به وفور استفاده می گردد).

4- پستخانه های عجیب و خارق العاده ای در کشور هند وجود دارد

هند با داشتن بزرگ ترین سیستم پستی دنیا، از پستخانه هایی در مکان هایی نامتعارف برخوردار است. شهر هیکیم در ایالت هیماچال پرادش هند، مرتفع ترین پستخانه دنیا (و همینطور مرتفع ترین شعبه اخذ رأی دنیا) را در خود جای داده که در ارتفاع حدود 4،694 هزار متری واقع شده است. دریاچه دال در کشمیر هم یک پستخانه شناور دارد که یک موزه تمبرشناسی هم به آن متصل است. در دهه 70 میلادی، پستخانه های سیار با استفاده از شتر و قاطر به بعضی از شهر های مناطق صعب العبور هند خدمات می دادند.

5- واراناسی یکی از کهن ترین شهر های مسکونی دنیا است

شهر مقدس واراناسی بیش از سه هزار سال قبل پایه گذاری شد و از آن زمان شهری مسکونی بوده است. هندو ها از گذشته قدمت این شهر را بیشتر هم می دانند و معتقدند واراناسی پنج هزار سال قبل به دست شیوا، ایزد هندو، پایه گذاری شد. وارناسی که به آن بنارس هم گفته می گردد در یکی از مقدس ترین نقاط رود گنگ کشور هند واقع شده. بسیاری از هندو ها این مکان را برای زمان مرگ خود انتخاب می کنند، چون اعتقاد دارند با این کار از چرخه تولد، مرگ و تولد دوباره رها می شوند.

6- دومین کشور بزرگ انگلیسی زبان دنیا است

هند بعد از ایالات متحده آمریکا، بیشترین جمعیت انگلیسی زبان در دنیا را دارد. انگلیسی یکی از 22 زبان رسمی هند است. زبان رسمی دولت مرکزی هند هم هندی و انگلیسی است. فقط حدود 10 درصد از هندی ها انگلیسی بلد هستند و انگلیسی زبان اول تنها تعداد اندکی از آن ها است، اما در چنین کشور پرجمعیتی، گردشگران انگلیسی زبان می توانند روی اینکه تقریباً در هر جایی مسئله ای برای برقراری ارتباط نداشته باشند، حساب باز کنند.

7- کشور هند به قدری چند زبانه است که هیچ کس به لهجه خارجی خنده دارتان توجه نخواهد کرد

اما اگر انگلیسی تنها زبانی باشد که با آن در هند قادر به برقراری ارتباط با مردم باشید لزوماً به این معنا نیست که در آنجا حتماً باید فقط از این زبان استفاده کنید. هندی ها خارجی ها را تشویق می کنند که تلاش کنند به زبان آن ها - چه هندی، چه بنگالی و چه هر کدام دیگر از زبان های محلی این کشور - صحبت کنند و از تلاش های آن ها به شوق می آیند.

هندی ها به شنیدن لهجه ها و توانایی های زبانی مختلف عادت دارند، بنابراین اگر در تلفظ ها و دستور زبان دچار مشکل باشید هم کسی تعجب نخواهد کرد. این احتمال وجود دارد که کسی که سعی دارید با او صحبت کنید خود به زبان بنگالی و در محل کار به زبان انگلیسی صحبت کند و بنابراین گوش او به شنیدن صدا های مختلف عادت داشته باشد.

8- شیر آسیایی را فقط در غرب کشور هند می توان یافت

شیر آسیایی که به شیر ایرانی هم مشهور است، زمانی در بخش هایی از خاورمیانه که تا سرزمین هند امتداد می یافت، زندگی می کرد. حالا، اما شیر آسیایی یک گونه در خطر انقراض محسوب می گردد و آن را فقط در پارک ملی و منطقه حفاظت شده جنگل گیر ِ هند می توان پیدا کرد. جمعیت این گونه در چند سال اخیر بیشتر شده و این شیر ها در سواحل ایالت گجرات در حال پرسه زدن دیده شده اند.

9- جمعیت ایالت اوتار پرادش به قدری زیاد است که می توانست پنجمین کشور پرجمعیت دنیا باشد

ایالت اوتار پرادش هند به تنهایی بیشتر از 200 میلیون نفر جمعیت دارد که از جمعیت کشور های ژاپن، مکزیک و حتی روسیه هم بیشتر است. بنای تاج محل و شهر واراناسی هم در این ایالت قرار دارند، اما اوتار پرادش به قدری بزرگ (نزدیک به 243،459 کیلومتر مربع) است که بسیاری از جاذبه های تاریخی و طبیعی دیگر هند را هم در خود جای داده.

10- مراسم کوم میلا بزرگ ترین گردهمایی انسانی دنیا است

کوم میلا یک مراسم زیارتی آیین هندو است که هر چه می گذرد گسترده تر می گردد. این مراسم هر سه سال یک بار به طور گردشی در چند شهر مختلف هند برگزار می گردد. اما مراسم کوم میلای شهر الله آباد که هر دوازده سال یک بار برگزار می گردد، بزرگ ترین و مقدس ترین آن ها است. در آخرین مراسم کوم میلای شهر الله آباد که در سال 2013 برگزار گشت، ظرف 55 روز، جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر در محل تلاقی رود های گنگ و جمنای هند استحمام کردند.

11- کشور هند قدمتی طولانی در عرصه مد و لباس دارد

پارچه های هندی از دوران قدیم در سرتاسر دنیا داد و ستد می شدند و این کشور را از گذشته به عنوان تولیدکننده مرغوب ترین پنبه و ابریشم دنیا می شناسند. یکی از آثار سیاست استعمارگری بریتانیایی ها در قرون نوزدهم و بیستم میلادی، تضعیف تولیدکنندگان پارچه هندی بود، چون بریتانیا این صنعت را به عمد از میان برد تا خود بر بازار دنیای پارچه تسلط یابد.

صنعت مد هند این روز ها دوباره اوج گرفته و در شهر های دهلی، بمبئی و بنگلور هفته های مد و فشن برگزار می گردد. طراحان هندی پارچه ها و اجزای سنتی لباس ها را با عناصر مدرن ترکیب می کنند. بسیاری از تکنیک های سنتی تولید پارچه های هند هم حفظ شده اند و در سرتاسر هند و دنیا از آن ها استفاده می گردد.

12- در دل مناطق بیابانی کشور هند چاه های پلکانی ای با استادی تمام حفر شده که هوای بسیار خنکی دارند

در مناطق خشک شمال و غرب هند، آب همیشه در دسترس نیست و برای دست یافتن به آن باید تا اعماق زمین را حفر کرد. در ایالت های دهلی، راجستان و گجرات، چاه های پلکانی زیادی وجود دارد که با مهارت زیادی حفر شده اند و تزئینات آن ها به زیبایی یک معبد یا مسجد است. پله های زیگزاگی این چاه ها تا پایین، به سمت آب ادامه دارد و در طبقات مختلف آن ها تونل و بالکن هایی ساخته شده.

این چاه های پلکانی قرن ها محل ملاقات مردم، به ویژه زنان بودند و قدمت کهن ترین آن ها به حدود سال 500 بعد از میلاد مسیح بازمی گردد. گرچه اغلب آن ها حالا متروکه هستند و بعضی از آن ها نیاز به بازسازی دارند، اما بسیاری از این چاه های پلکانی هم به خوبی حفظ شده اند و تماشای آن ها هر انسانی را شگفت زده می کند.

13- ایالت مگالایا بارانی ترین نقطه مسکونی دنیا است

گرچه بیابان های بی آب و علف ایالت راجستان در غرب هند از شهرت بیشتری برخوردارند، اما ایالت مگالایا در شمال شرقی هند، بارانی ترین منطقه مسکونی دنیا محسوب می گردد. متوسط بارش سالیانه دهکده ماوسینرام 1،186 سانتیمتر است.

14- پل های سنتی ایالت مگالایا تمام و کمال از درختان زنده ساخته می شوند

این پل های شگفت انگیز بیشتر از 500 سال است که با شکل دادن به ریشه ها و ساقه های درختان ساخته شده اند به نحوی که یک سمت تنگه ها و رودخانه ها را به سمت دیگرشان متصل می کنند. ساخت این پل ها می تواند سال ها طول کشد، اما وقتی تکمیل شوند، از پل های چوبی که قطعاً در آب و هوای به شدت مرطوب مگالایا به سرعت پوسیده می شوند، بسیار بادوام ترند.

15- پادماناب هاسو آمی ثروتمندترین معبد هندوی دنیا است

معبد پادماناب هاسو آمی که در مرکز ایالت کرالای هند واقع شده، نه تنها ثروتمندترین معبد هندوی دنیا است، بلکه آن را ثروتمندترین زیارتگاه تاریخ می دانند. در سال 2011، در های خزانه معبد برای اولین بار طی 130 سال گذشته گگردده شد و گنجینه ای از طلا، نقره و سنگ های قیمتی به ارزش صد ها میلیون دلار در آن یافت شد.

تنها هندو ها اجازه ورود به این معبد قرن شانزدهمی را دارند که این مسأله در مورد همه معبد های هندوی سرتاسر ایالت کرالا صدق می کند. اما غیر هندو ها می توانند از گذرگاه منتهی به معبد در بیرون آن تماشایش کنند.

16- کشور هند بزرگ ترین ساعت آفتابی دنیا را دارد

رصدخانه های جانتار مانتار در شهر های دهلی و جیپور هند که قدمت آن ها به قرن 18 میلادی برمی گردد، علم ستاره شناسی را وارد مرحله جدیدی کردند. از این رصدخانه ها زمانی برای تهیه جداول نجومی و پیش بینی حرکت خورشید، ماه و سیارات با چشم غیر مسلح استفاده می شد.

رصدخانه جیپور بزرگ تر است و 19 سازه نجومی از جمله بزرگ ترین ساعت آفتابی دنیا را در خود جای داده. رصدخانه دهلی کوچک تر است و سازه های کمتری در آن وجود دارد، اما می توانید از بعضی از آن ها هم بالا روید.

17- بیشتر از 140 نوع دسر سنتی در کشور هند وجود دارد

هر منطقه از هند دسر های شیرین و تند مخصوص به خودش را دارد. دسر های هندی اغلب بسیار شیرین و مملو از مواد مختلفی مثل هل، دارچین، میخک، زعفران، نارگیل، گلاب و/ یا مغز های خوراکی هستند.

18- خاری بائولی بزرگ ترین بازار ادویه دنیا است

این بازار در دهلی قدیم واقع شده و از بوی شدید ادویه ها و ازدحام چرخ های باربری و گاری هایی که گاو ها آن ها را می کشند، می توانید از دور هم تشخیصش دهید. این بازار دست کم چهار قرن قدمت دارد و در آن میوه های خشک شده و مواد لازم برای تهیه شیرینی و همینطور انواع ادویه جات به صورت عمده به فروش می رسد.

این مکان همه حواس شما را به خود درگیر می کند، درست مانند خود کشور شگفت انگیز هند.

منبع: روزیاتو

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 740

به "حقایقی جالب در مورد کشور هند که بی نظیر بودن آن را ثابت می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی جالب در مورد کشور هند که بی نظیر بودن آن را ثابت می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید