جایزه بزرگ تصویرگری براتیسلاوا به مشت زن ایرانی رسید

به گزارش بلندانیوز، کتاب مشت زن به نویسندگی و تصویرگری حسن موسوی به عنوان اثر اول پیروز به دریافت جایزه بزرگ بیست وهفتمین دوره تصویرگری براتیسلاوا در سال 2019 شد.

جایزه بزرگ تصویرگری براتیسلاوا به مشت زن ایرانی رسید

کتاب مشت زن از سوی انتشارات کتاب های طوطی (بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی) منتشر و از طرف کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به عنوان نامزد دریافت این جایزه به کشور اسلواکی معرفی شده است. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری، این نهاد به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان این حوزه می نماید.

بر همین اساس نمایندگانی از شورای کتاب کودک و انجمن تصویرگران ایران نیز در شورای سیاست گذاری، آنالیز و داوری آثار هنرمندان کشور با کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان همکاری می نمایند. داوران در این دوره آثار 15 تصویرگر ایرانی از کتاب های ناشران مختلف را به عنوان نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری (IBBY) براتیسلاوا 2019 معرفی کردند.

مشت زن، کتابی تصویری است که جهانی پرشور قهرمانی را روایت می نماید که در تقابل محبت و خشم گرفتار شده است و هرچه او با خشم بیشتری مشت می زند، جهانیش کوچک تر می گردد تا این که دیگر اثری از آدم های اطرافش نمی ماند. انسان دوستی و کنترل خشم و قدرت، پیغام مهمی است که تصویرهای متفاوت را به مخاطب یادآوری می نماید. این کتاب پیش از این نیز به فهرست کلاغ سفید کتابخانه بین المللی مونیخ و نمایشگاه تصویرگری 2018 شارجه راه یافته بود.

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا یکی از قدیمی ترین رویدادهای بین المللی تصویرگری کتاب کودک در کنار جایزه هانس کریستین اندرسن، از مهم ترین جوایز تصویرگری کتاب های کودک و نوجوان است. این رویداد هنری از سال 1967 میلادی با پشتیبانی یونسکو به عنوان یکی از مهم ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر 2 سال یک بار در شهر براتیسلاوای کشور اسلواکی برگزار می گردد.

هدف مؤسسه BIBIANA و بنیان گذاران این دوسالانه فراهم کردن شرایطی برای ارزیابی و گسترش تصویرگری است، بر همین اساس بهترین آثار منتشرشده در دو سال گذشته به نمایش درمی آیند و کارشناسان و داوران بین المللی از سراسر جهان از میان این آثار به 5 اثر سیب طلایی اهدا می نمایند و یک اثر را برای دریافت جایزه بزرگ انتخاب می نمایند. پیش از این تنها در سال 2005، علیرضا گلدوزیان از ایران توانسته بود این جایزه بزرگ و مهم تصویرگری کودک را دریافت کند.

حسن موسوی (برنده ایرانی جایزه بزرگ براتیسلاوا) متولد سال 1362 در قم است. او فعالیت حرفه ای خود را با مجله کیهان بچه ها از سال 1384 شروع نموده است و در کارگاه ها و نمایشگاه های متعدد ملی و بین المللی مانند براتیسلاوا (اسلواکی، 2011 و 2013)، فستیوال بلونیا (ایتالیا، 2013)، موزه ایتاباشی (ژاپن، 2013)، فستیوال شارجه (امارات، 2013)، نمایشگاه تصویرسازی مونیخ (آلمان، 2014)، نمایشگاه تصویرسازی بلژیک (2014)، نمایشگاه تصویرسازی دانمارک (2014)، نمایشگاه تصویرسازی بیروت (لبنان، 2014) و نمایشگاه تصویرسازی بیروت (لبنان، 2015) حضور داشته است.

بیست وهفتمین دوره دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا که 3 آبان (25 اکتبر 2019) در قلعه قدیمی براتیسلاوا با کنفرانس خبری و اعلام نتایج داوری شروع شد، تا 15 دی (5 ژانویه 2020) با برپایی کارگاه ها، نشست ها و همایش های ادبیات کودک و نوجوان با حضور نویسندگان و تصویرگران برجسته و برگزیده بین المللی ادامه خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 21 آذر 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 255

به "جایزه بزرگ تصویرگری براتیسلاوا به مشت زن ایرانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه بزرگ تصویرگری براتیسلاوا به مشت زن ایرانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید