جاذبه های گردشگری در سایه بی اطلاعی مردم کمرنگ می شوند

به گزارش بلندانیوز، خبرنگاران، گروه استان ها: صنعت گردشگری در دنیا طی دهه های اخیر توسعه فراوانی یافته است و بسیاری از کشورها از این راه توانسته اند شرایط خود را بهبود ببخشند و از مشکلاتی مانند بیکاری و کمبود درآمد ارزی بکاهند.

جاذبه های گردشگری در سایه بی اطلاعی مردم کمرنگ می شوند

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

با این وجود، فناوری اطلاعات گردشگری در ایران بسیار بی برنامه عمل نموده و نتوانسته چرخ خود را در این مدار با سرعت لازم به گردش درآورد و از منافع این تکنولوژی دنیای جهت بسترسازی آینده و توسعه خود چنان که شایسته است بهره جوید. تلفیق دو پدیده گردشگری و فناوری اطلاعات که امروزه از فعالیت های مهم دنیا در ایجاد درآمد به شمار می آید، به لحاظ خلق فرصت های شغلی در ایران رونق چندانی نداشته که ضعف بزرگی به شمار می آید.

استان مرکزی در بیشتر شهرهای خود به واسطه ظرفیت های فرهنگی، تاریخی، صنعتی، طبیعی و مذهبی دارای ظرفیت های گردشگری بسیاری است، ظرفیت هایی که اگر کمی مورد توجه قرار گرفته و به مردم معرفی شوند استان مرکزی را به مقصد خوبی برای گردشگران و علاقمندان به جاذبه های گردشگری بخش های مختلف تبدیل خواهد نمود.

در این استان تنوع ظرفیت های گردشگری از صنعتی گرفته تا طبیعی و از تاریخی تا فرهنگی و مذهبی، همه حکایت از تکمیل بودن کلکسیون گردشگری مرکزی دارند. از بازار تاریخی شهر اراک تا بیت قدیمی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران در خمین، همچنین سرچشمه و دهکده گل و گیاه شهر محلات تا شهر تاریخی نراق زبان گویای ظرفیت های گردشگری شهری در مرکزی هستند.

ظرفیت هایی که امروز حتی در میان بعضی مردم استان مرکزی هم غریب اند چه برسد به گردشگرانی که قرار است از خارج استان برای بازدید از این جاذبه ها به استان سفر نمایند.

تحرک گردشگری عامل رشد توان مالی شهرها

محمد ابراهیمی، کارشناس گردشگری در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص ضرورت توسعه گردشگری شهری در استان مرکزی گفت: نواحی شهری به علت آنکه در کنار تاریخی و فرهنگی جذابیت های دیگری نیز دارند مقاصد گردشگری مهمی به شمار می آیند

وی اضافه نمود: شهرها معمولاً جاذبه های متنوع و بزرگی شامل موزه ها، بناهای یادبود، سالن های تئاتر، ورزشگاه های ورزشی، پارک ها، شهر بازی، مراکز خرید، مناطقی با معماری تاریخی و مکان هایی مربوط به حوادث مهم یا افراد مشهور را دارا هستند که گردشگران را جذب می نماید.

این کارشناس با بیان این که هتل ها و سایر تسهیلات گردشگری بخشی تفکیک ناپذیر از بافت شهری هستند که به مسافران تجاری و تفریحی خدمات می دهند ادامه داد: توان بازرگانی یک شهر نیز به گونه ای نیرومند در جذابیت گردشگری، تحرک، جنب و جوش و آماده سازی فضا در مرکز و در اطراف شهر مؤثر است.

ابراهیمی توضیح داد: یک شهر گردشگرپذیر برای موفقیت در پذیرش گردشگران باید ضمن برخورداری از سیمایی جذاب، دارای بعضی عناصر نیرومند و رقابت آمیز در زمینه فرآورده های دنیاگردی باشد.

وجود 850 جاذبه گردشگری ثبت ملی شده در استان مرکزی

سید محمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در گفت و گو با خبرنگاران با بیان این که آثار تاریخی و فرهنگی متعددی و متنوعی در استان مرکزی وجود دارد، گفت: ضروری است این ظرفیت ها در سایه ایده پردازی های نو، خلاقیت در مدیریت و کاربری های جذاب، بستر لازم برای ارائه ظرفیت های فرهنگی استان را به علاقمندان حوزه گردشگری فراهم و زمینه اشتغال زایی در استان فراهم نمایند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی توضیح داد: استان مرکزی دو هزار جاذبه گردشگری دارد که از مجموع این آثار 850 اثر تا به امروز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

حسینی در ادامه با اشاره به موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی استان مرکزی گفت: این استان با قرار دریافت در راستا اصلی شمال به جنوب و غرب به شرق کشور، گنجینه ای ارزشمند از جاذبه های فرهنگی، تاریخی و معنوی را در دل خود جای داده است.

وی اضافه نمود: وجود جاذبه های طبیعی از جمله غارها، سراب ها و تالاب میقان، 10 روستای هدف گردشگری، 30 منطقه نمونه گردشگری، دهکده گل و گیاه در محلات، ظرفیت های پرنده نگری در زیستگاه های طبیعی، کویر نوردی، مناطق آب گرم درمانی و ده ها مزیت دیگر نشانگر آن است که استان مرکزی از ظرفیت های مناسبی برای توسعه گردشگری برخوردار است که البته بهره گیری از این ظرفیت ها نیازمند برنامه ریزی جامع نگر و حساب شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان داشت: 17 اثر طبیعی، پنج آئین و اثر معنوی و 787 اثر تاریخی شامل بنا و محوطه تاریخی در شهرهای استان مرکزی وجود دارد که موقعیت و پتانسیل خوبی را برای توسعه گردشگری شهری فراهم نموده است.

سیمای مناسب و متعادل شهری عامل جذب گردشگر به شهرها

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اراک نیز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به نقش سیمای شهری در جذب گردشگر گفت: یکی از عوامل مؤثر بر جذب گردشگران شهری و توسعه گردشگری شهری بهره گیری مناسب از سیمای شهری است.

فاطمه عسگری اضافه نمود: از دیگر عوامل مؤثر بر توسعه گردشگری شهری توجه به مبلمان و المان های شهری است که مسئولان شهری باید بکوشند با استقرار مبلمان شهری زیبا فضایی شاد و دل چسب برای شهروندان ایجاد نموده ضمن این که تبدیل شهر به شهری زنده در شب ها نیز می تواند از عوامل مؤثر بر جذب گردشگر شهری باشد.

وی با اظهار تأسف از بی نظمی حاکم بر ساخت و سازهای شهری و بی توجهی به نمای ساختمان ها گفت: سازمان زیباسازی شهرداری اراک توجه به این مهم را در اولویت کاری خود قرار داده و می کوشد تا با اجرای طرح یکسان سازی نمای ساختمان های مرکز شهر در آینده نزدیک، از نابسامانی موجود در این بخش کاسته و سیمای شهری را برای جذب گردشگران مساعدتر کند.

به نظر می رسد یکی از مهم ترین مولفه های جذب گردشگر در کنار بهره گیری از اطلاع رسانی گسترده و معرفی ظرفیت های تاریخی و گردشگری هر منطقه، برخورداری از شرایط مناسب سیمای شهری به ویژه در مناطقی است که ظرفیت های جذب گردشگر را دارند و این مهم در سایه تعامل و برنامه ریزی جامع و چندجانبه دستگاه های مرتبط با این حوزه محقق می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 461

به "جاذبه های گردشگری در سایه بی اطلاعی مردم کمرنگ می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری در سایه بی اطلاعی مردم کمرنگ می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید