احیای هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان

به گزارش بلندانیوز، سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین استان های کشور در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی محسوب می گردد. استانی که نیمی از جمعیت آن روستانشین هستند و کارگاه های خانگی و روستایی بخش اصلی تولیدات صنایع دستی آن را تشکیل می دهد.

احیای هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان

به گزارش ایسنا؛ سوزن دوزی، خامه دوزی، سیاه دوزی، پرواز دوزی، سکه دوزی و آینه دوزی، حصیربافی، خولک بافی، سیس بافی، دودنی بافی، سفال گری، چادربافی، قالی بافی و ... از جمله هنرهای سنتی استان سیستان و بلوچستان است که بعضی از آنها نیز سال هاست به دست فراموشی سپرده شده اند.

اگرچه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان اعلام نموده است که دیگر این استان هیچ هنر منسوخ شده ای ندارد و تمامی آنها در ماه های اخیر ایحا شده یا در حال احیا هستند.

علیرضا جلال زایی درباره برنامه های این سازمان در زمینه احیای هنرهای سنتی منسوخ شده، اظهار کرد که دو هنر پارچه بافی (جومه بافی) و آهنگ گری (چلنگری) از هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان هستند که در حدود سه ماه اخیر احیا شده و همچنان نیز در حال احیا هستند. به طور کلی کوشش ما بر این بوده است که حتی هنرهایی که شاید هواداران چندانی هم ندارند را احیا کنیم و الان می توان گفت که در سیستان و بلوچستان هیچ هنر منسوخ شده ای وجود ندارد.

او گفت: همچنین روستانشینی نیمی از استان سیستان و بلوچستان (51 درصد) باعث شده است که صنایع دستی در این استان رونق داشته باشد. الان اکثر بانوان این استان در صنایع دستی و به ویژه در حوزه های سوزن دوزی و خامه دوزی کار می نمایند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همچنین یادآور شد: به منظور بهبود شرایط هنرمندان و صنعت گران استان، وضعیت بیمه صندوق روستاییان و عشایر را تا خاتمه سال 98 پیگیری نموده ایم تا در صورتی دولت تامین اعتبار گردد، بیمه تامین اجتماعی آنها درست گردد. همچنین طرح درجه بندی کارگاه های فعال نیز در دست اقدام است.

او اضافه کرد: با آموزش و پرورش نیز به توافق رسیده ایم که بتوانیم مجموعه ای را تحت عنوان هنرستان صنایع دستی در استان راه اندازی کنیم. در حال حاضر اقدامات اولیه اجرا شده، کلاس ها در حال برگزاری است و از مهرماه قرار است به صورت آزمایشی این کار انجام گردد.

جلال زایی در ادامه اعلام نموده که نمایشگاه ملی صنایع دستی از اول تا ششم دی ماه به میزبانی زاهدان و در محل نمایشگاه دائمی حدودا با حضور 150 تا 170 غرفه برگزار می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همچنین فراهم کردن تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان فعال، تسهیلات روستایی به کارگاه های فعال، شناسایی صنعت گران برای اعلام آمار تعیین و دقیق از تعداد هنرمندان و صنعت گران، برگزاری دوره های آموزشی را از برنامه های این سازمان به منظور سامان دهی شرایط صنایع دستی استان برشمرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 18 آذر 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 249

به "احیای هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید