خاتمه مرمت آب انبار موقوفه حاج میرزاحسین عاملی در ساوه

به گزارش بلندانیوز، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: آب انبار موقوفه حاج میرزاحسین عاملی شهر ساوه با سرمایه گذاری بخش خصوصی دهه فجر سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد.

خاتمه مرمت آب انبار موقوفه حاج میرزاحسین عاملی در ساوه

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، محسن کریمی امروز یکشنبه 15 دی 98 در تکمیل این خبر گفت: این بنای تاریخی در بافت تاریخی ساوه و مقابل بازار تاریخی این شهر قرار گرفته و پس از انجام امور مرمتی با کاربری پذیرایی و فروشگاه صنایع دستی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

محسن کریمی اضافه کرد: مرمت این آب انبار از سال 96 شروع شد. آب انبار حاج میرزاحسین عاملی واقع در ساوه، جزو بزرگترین آب انبارهای شهرستان ساوه است که تاریخ ساخت آن به اواخر زندیه برمی شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در ادامه اضافه کرد: این آب انبار از یک ایوان ورودی راه پله و بخش منبع آب تشکیل شده است و در مرمت آن تخلیه ضایعات در عمق 15 متری مخزن انجام شد . این آب انبار یکی از زیباترین آب انبارهای موجود در ساوه است، که دارای تزئینات گچ بری و مقرنس کاری و کاشی کاری است، هم اکنون این بنای تاریخی به کاربری فروشگاه صنایع دستی و رستوران سنتی آماده بهره برداری شده است.

لاله واحدی سرمایه گذار و بهره بردار این اثر تاریخی که خود کارشناس صنایع دستی و مرمت بناهای تاریخی است، این اثر تاریخی را با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال احیا و تجهیز نموده است .

او گفت: این مجموعه تفریحی، فرهنگی و گردشگری با سرمایه گذاری بالغ بر 30 میلیارد ریال و اشتغال مستقیم 50 نفر و غیرمستقیم 300 نفر با همکاری اداره کل اوقاف استان مرکزی تکمیل و از دهه فجر سال جاری شروع به کار خواهد نمود.

موقوفه آب انبار حاج میرزاحسین عاملی مربوط به دوره زندیه است و به شماره ثبت 1191 مورخ 14 مهر 1354 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 307

به "خاتمه مرمت آب انبار موقوفه حاج میرزاحسین عاملی در ساوه" امتیاز دهید

1 کاربر به "خاتمه مرمت آب انبار موقوفه حاج میرزاحسین عاملی در ساوه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه مرمت آب انبار موقوفه حاج میرزاحسین عاملی در ساوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید