پایانی بر شایعات انتصاب جدید واحد دانشگاهی فرهنگیان نیشابور

به گزارش بلندانیوز، هر چند یکی از رسانه ها خبری از انتصاب جدید در واحد دانشگاهی فرهنگیان نیشابور منتشر کردند، اما مدیر امور پردیس های فرهنگیان خراسان رضوی با تشریح کامل این ماجرا خط بطلانی به این شایعات کشید.

پایانی بر شایعات انتصاب جدید واحد دانشگاهی فرهنگیان نیشابور

گروه دانشگاه بلندانیوز- مریم ذوالفقاری منظری؛ * اواسط هفته جاری بود که خبری در یک از رسانه ها مبنی بر رانت و رانت بازی در واحد دانشگاهی یکی از شهرستان ها استان خراسان رضوی منتشر شد.

در این خبر آمده بود که: دختر مدیر آموزش وپرورش نیشابور با گذراندن مقطع لیسانس در رشته آموزش ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان و همچنین تعهد 8 سال خدمت در منطقه محروم زبرخان، در سال گذشته در حالی که هنوز چندین سال از تعهد خدمتش باقی مانده، طی نامه و مجوز عجیب طرح و برنامه خراسان رضوی به شهر خرو و یکی از مدارس دوره متوسطه منتقل می شود، اما حالا و در حالی که در آغاز سال پنجم خدمت خود است هنوز به هیچ مدرسه ای در این بخش نرفته و به صورت خلاف قانون و صد البته به صورت اسمی به مدرسه ای در نیشابور منتقل شده، ولی تاکنون در این مدرسه نیز حضور نیافته و در عوض راهی پردیس خواهران تربیت معلم فرهنگیان نیشابور شد.

این خبر باعث شد تا چند روز بعد سید مجتبی تاراش، مدیر آموزش و پرورش زبرخان نسبت به این خبر واکنش نشان دهد. او در این رابطه می گوید: احتمالاً مدیر آموزش وپرورش نیشابور منظورش از سابقه پنج ساله با دوران تحصیل دخترش بوده است وگرنه خانم هانیه مهرآبادی دوران تحصیلش چهار سال به طول انجامیده و امسال نیز سال سوم تدریسش بوده و سال پنجم تدریس اشتباه است.

تاراش تأکید می کند: دختر ایشان به نیشابور منتقل شده است، ولی از جزئیات مطلع نیستم، ممنوعیت انتقال زیر هشت ساله وجود دارد، ولی قانون برای انتقال از منطقه محروم به دیگر نقاط جهت پست اداری و البته با دستور مدیرکل آموزش وپرورش استان راه را باز گذاشته است.

وی تصریح می کند: قانون کلی ممنوعیت وجود دارد، ولی در گذشته نیز استثنا وجود داشته است، به عنوان مثال شهریور ماه رئیس پردیس فرهنگیان نیشابور تقاضای انتقال فرد دیگری را نیز با سوابقی شبیه دختر مدیر آموزش وپرورش داشت که ما انتقال وی را به بعد از ماه مهر و مشخص شدن وضعیت نیرو ها منوط کرده ایم.

تاراش بدون اشاره به دلیل موافقت با انتقال دختر مدیر آموزش وپرورش نیشابور به نیشابور در حالی که کمبود فعلی معلم در این بخش وجود دارد، خاطر نشان می کند: برای انتقال دختر مدیر آموزش وپرورش نیشابور، رئیس پردیس دانشگاه فرهنگیان این شهر و یا هیچ کس دیگری درخواست نکرده است، دانشگاه درخواست نیرو کرده است که هر کس صلاح است به این دانشگاه فرستاده شود که ما در نهایت صلاح دانستیم وی به پردیس دانشگاه منتقل شود.

این خبر های بعضا ضدونقیض باعث شد تا برای جویا شدن از اصل ماجرا، قانونی بودن یا غیرقانونی بودن این انتصاب به سراغ رمضان نیری، مدیر امور پردیس های فرهنگیان خراسان رضوی برویم.

وجود تنها 2 پردیس در هر استان

رمضان نیری، مدیر امور پردیس های فرهنگیان خراسان رضوی برای انتها دادن به تمام این شایعات به خبرنگار دانشگاه بلندانیوز می گوید: در ساختار دانشگاه فرهنگیان و براساس اساسنامه این دانشگاه 64 پردیس در کشور داریم که در هر استان 2 پردیس یک پردیس برای خواهران و یک پردیس برای برادران؛ و فقط در تهران دو پردیس دختر و دو پردیس پسر وجود دارد.

نیری می افزاید: در استان خراسان رضوی نیز پردیس شهید بهشتی مخصوص دانشجویان پسر و پردیس شهید هاشمی نژاد مخصوص دانشجویان دختر دانشگاه فرهنگیان است.

وی با اشاره به اینکه در کشور تعدادی واحد های دانشگاهی وجود دارند که زیرمجموعه پردیس های دانشگاهی قرار دارند، ادامه می دهد: در خراسان رضوی 4 واحد دانشگاهی داریم که زیر مجموعه پردیس شهید بهشتی قرار دارند و هر سه واحد پسرانه هستند. این واحد ها به نام ها و در شهر های واحد حضرت ثامن الحجج (ع) در مشهد (علاوه بر پردیس شهید بهشتی)، واحد دانشور در نیشابور، واحد علامه طباطبایی در سبزوار و واحد شهید رجایی در تربت حیدریه فعالیت دارند.

مدیر امور پردیس های فرهنگیان خراسان رضوی می گوید: این واحد های دانشگاهی پیش از این تربیت معلم بودند که اکنون به واحد دانشگاهی تغییر کرده اند.

استفاده از واحد های 4 شهرستان برای پذیرش دختران

وی با بیان اینکه امسال به لحاظ افزایش دانشجو و تقاضای مسئولان شرایط جذب دانشجویان دختر در برخی شهرستان ها فراهم شد، اظهار می کند: امسال 1400 دانشجو پسر را پذیرش کردیم، اما به دلیل وجود واحد های شهرستانی مسئله ای در پذیرش نداشتیم، اما در بخش دختران به دلیل پذیرش نزدیک به یکهزار دانشجو در سال تحصیلی جدید به استفاده از ظرفیت های دیگر دانشگاه فرهنگیان در شهرستان ها روی آوردیم.

نیری با اشاره به اینکه در شهرستان قوچان واحد شهید کلاهدوز قرار گرفته است که کد آن در وزارت آموزش و پرورش فعال است، خاطرنشان می کند: از ترم تحصیلی جدید برای دانشجویان دختر نیز علاوه بر استفاده از ظرفیت قوچان، از ظرفیت سه واحد نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه نیز استفاده شد که در این شهرستان ها فضای مناسبی با تجهیزات مناسب تدارک دیده شده است و برای یک ترم تعدادی از دانشجویان شهید هاشمی نژاد به این واحد های شهرستانی منتقل شدند.

وی با بیان اینکه بخش دختران در این 4 شهرستان هنوز ساختار تشکیلاتی مصوبی ندارند، تصریح می کند: دانشگاه فرهنگیان استان هیچ شخصی را به عنوان مسئول برای این بخش ها ابلاغ نکرده است.

مدیر امور پردیس های فرهنگیان خراسان رضوی ادامه می دهد: به سه رئیس واحد های پسرانه سه شهرستان نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه ابلاغ زده شده تا مسئولیت تمامی امور مربوط به بخش دختران را نیز با حفظ سمت برعهده داشته باشند. در بخش قوچان نیز که واحد پسرانه نداریم، از مدیرکل آموزش و پرورش استان درخواست کردیم که این مسئولیت را به رئیس آموزش و پرورش این شهرستان ابلاغ کند تا زمانی که تشکیلات مصوبی برای بخش های دختران در شهرستان ها انجام شود و فرآیند های قانونی مربوط به آن طی شود.

وی تاکید می کند:، اما با این وجود هر 4 بخش دختران به چند نیروی اجرایی از جمله سرپرست خوابگاهی، یک کارشناس، مسئول آموزش و ... نیاز دارد که در این خصوص از ظرفیت آموزش و پرورش این شهرستان ها استفاده می شود.

پردیس در شهرستان ها موضوعیتی ندارد

نیری با تاکید بر اینکه در خصوص نیشابور پردیس دانشگاهی موضوعیتی ندارد که انتخاب مسئول برای آن موضوعیت پیدا کند، خاطرنشان می کند: افرادی هم که مسایل اجرایی 4 بخش خواهران شهرستان ها را به عهده گرفته اند نیز نیروی دانشگاه محسوب نمی شوند بلکه نیروی آموزش و پرورش شهرستان خود هستند.

وی می افزاید: در صورتی که این بخش ها مراحل قانونی را برای تبدیل شدن به واحد دانشگاهی طی کند آن وقت می توان برای مدیر، معاون و ... آن واحد تصمیم گیری کرد و مسئولان شهرستان باید تشخیص دهند که چه شخصی با چه ظرفیت ها و قابلیت هایی برای سرپرستی و مدیریت آن واحد مناسب است.

مدیر امور پردیس های فرهنگیان خراسان رضوی تاکید می کند: با این وجود تمام تلاشمان را برای پیگیری این موضوع مبذول خواهیم داشت تا مسئله ای نه برای شهرستان و نه برای دانشگاه فرهنگیان بوجود نیاید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 17 آبان 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 177

به "پایانی بر شایعات انتصاب جدید واحد دانشگاهی فرهنگیان نیشابور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایانی بر شایعات انتصاب جدید واحد دانشگاهی فرهنگیان نیشابور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید