واکسن کرونا چه زمانی تولید می شود؟

به گزارش بلندانیوز، هیچ پروژه ای به تنهایی از احتمال پیروزیت بالایی برخوردار نیست. گرچه همه با شور و شوق زیادی وارد این عرصه می شوند و ما امیدواریم پیروز شوند، ولی هیچ کس نمی داند که آیا سرانجام به واکسنی کارآمد دست پیدا می کنیم یا نه.

واکسن کرونا چه زمانی تولید می شود؟

دولت بریتانیا گروه ویژه جدیدی را برای کشف واکسن ویروس کرونا و آماده سازی و تولید انبوه آن به محض دستیابی به این واکسن، معین کرده است. هدایت گروه ویژه بریتانیا بر عهده سر پاتریک ولنس، مشاور ارشد علمی و جاناتان ون تم، معاون ارشد پزشکی، است.

گروه ویژه واکسن کرونا، ضمن هماهنگ سازی تلاش ها برای تولید واکسن، مسئولیت هدایت منابع و حمایت از موسسات تحقیقاتی و صنعتی و نیز بازنگری در مقررات برای حذف قوانین دست و پاگیر و غیرضروری را به عهده دارد.

این خبر در حالی اعلام شده که متخصصان بریتانیایی نسبت به احتمال شروع موج دوم کووید- 19 پس از لغو قرنطینه هشدار داده و خواستار تداوم تدابیر فاصله اجتماعی تا یاقتن واکسن شده اند.

پروفسور سارا گیلبرت از دانشگاه آکسفورد گفته، امیدورار است واکسن تا سپتامبر آینده آماده شود، در حالی که متخصصان دیگر بیم آن دارند که واکسیناسیون تا سال 2021 میلادی میسر نباشد. دولت بریتانیا پیش از این وعده داده که 250 میلیون پوند به تلاش های بین المللی از سوی ائتلاف نوآوری های آمادگی اپیدمی (CEPI) برای دست یافتن به ویروس کرونا اختصاص می دهد.

الوک شارما، وزیر بازرگانی بریتانیا ضمن اعلام خبر تشکیل گروه ویژه در مقر نخست وزیری در خیابان داونینگ استریت، گفته زمان دستیابی به واکسن کرونا قابل پیش بینی نیست.

او گفته: تاریخی را برای دسترسی به واکسن نمی توان معین کرد، ولی از آنجا که کشورمان دارای تاریخی غنی در پیشگامی علمی است و دولت نیز از دانشمندان حمایت می کند، ما از شانس زیادی برای دستیابی هر چه زودتر به این واکسن برخورداریم.

پاتریک با اشاره به این که همزمان 100 پروژه در سراسر جهان برای دستیابی به واکسن در جریان است، هشدار داده که ممکن است پیدا کردن واکسنی که هم موثر باشد و هم امن مدتی طول بکشد.

او افزود: ما باید به این واکسن برسیم و این کاری نیست که در دو روز یا دو ماه عملی شود. ساختن واکسن فرایند ای سخت و پیچیده است. نه تنها باید کارایی داشته باشد بلکه باید امن باشد؛ و مخصوصا برای چنین بیماری همه گیری، اگر قرار است مورد استفاده جمعیت زیادی قرار گیرد، باید این واکسن بسیار قابل اعتماد و امن باشد. تا رسیدن به این نقطه ما کار زیادی داریم.

پاتریک همچنین گفت: هیچ پروژه ای به تنهایی از احتمال پیروزیت بالایی برخوردار نیست. گرچه همه با شور و شوق زیادی وارد این عرصه می شوند و ما امیدواریم پیروز شوند، ولی هیچ کس نمی داند که آیا انتها به واکسنی کارآمد دست پیدا می کنیم یا نه.

به گفته رئیس گروه ویژه، بریتانیا نباید تنها به پروژه های تحقیقی در دانشگاه هایی، چون آکسفورد و امپریال لندن تکیه کند، بلکه باید از تولیداتی که در خارج از کشور توسعه یافته اند نیز بهره ببرد. او گفت: این تلاش ها بالاخره نتیجه می دهد و واکسن در جایی کشف می شود. ما فقط باید در این مسابقه از تلاش ها حمایت کرده و اطمینان حاصل کنیم که در صورت یافتن واکسن در موقعیت خوبی برای دستیابی به آن باشیم.

سر پاتریک در پاسخ به این سوال که در صورت تولید واکسن چه کسانی در اولویت قرار خواهند گرفت گفت: آنچه مهم است این است که فرایند واکسیناسیون طبق روال معمول برای بیماری ها انجام شود. ما باید اطمینان حاصل کنیم که افراد آسیب پذیر قبل از دیگران واکسینه شوند و سپس کار واکسیناسیون را به سایر گروه ها گسترش دهیم، هر چند تا آن زمان مدت زیادی مانده است.

او افزود: محققان بریتانیایی با سرعت تمام کار می کنند تا واکسنی را برای مبارزه با ویروس کرونا تولید کنند و جان مردم را نجات دهند. ما در این راه تمام قد پشت آن ها ایستاده ایم. گروه ویژه تولید واکسن کرونا، نقشی کلیدی در هماهنگی تلاش ها برای شتاب بخشیدن، توسعه و تولید واکسن بالقوه جدید دارد. تا به این ترتیب ما بتوانیم در اولین فرصت ممکن واکسن را به طور گسترده در اختیار بیماران بگذاریم.

همزمان شارما از 21 پروژه تحقیقاتی جدید خبر داده که قرار است 14 میلیون پوند بودجه از سوی دولت برای واکسن و درمان ویروس کرونا دریافت کنند.

این پرژه ها عبارتند از:

-پروژه دانشگاه آکسفورد برای آزمایش داروی ضد مالاریا با محتوای ضد التهاب برای کاهش آسیب های کووید- 19 در بیماران در معرض خطر بالا.

-کالج امپریال لندن واکسن بالقوه ای را برای تحریک تولید پادتن های محافظ در بدن آزمایش می کند.

-تلاش مرکز بهداشت عمومی انگلستان برای تولید پادتنی که بتواند بدن را در مقابل عفونت و پیشرفت بیماری محافظت کند.

- تحقیقات مرکز بهداشت عمومی در باره انتقال کووید-19 با مطالعه بر روی مواد بیمارستانی و خانگی از جمله پارچه، پلاستیک، فلز و سرامیک.

علاوه بر سر پاتریک و پروفسور ون تام، کنندگان دولت، دانشگاه و صنعت نیز به گروه ویژه واکسن کرونا می پیوندند که از جمله آن ها می توان به سر جان بل، قهرمان علوم زیستی بریتانیا، آسترا زنکا غول داروسازی بریتانیا و نهاد ولکام تراست اشاره کرد.

این گروه در صدد است تا بریتانیا را به پرچم دار آزمایش و تولید واکسن بالینی بر مبنای مهارت های موجود تحقیق و توسعه در این کشور تبدیل کند.

همزمان مت هنکاک وزیر بهداشت گفته: ما با تمام قوا برای نجات جان ها و شکست این ویروس تلاش می کنیم که این شامل همکاری با کسب و کارها، محققان و صنایع برای پیدا کردن هر چه زودتر یک واکسن است.

بریتانیا یکی از پیشگامان تولید واکسن است. ما بزرگترین سهم را در تلاش های جهانی داریم و در عین حال خود را برای تولید واکسن در اولین فرصت ممکن در کشورمان آماده می کنیم.

کریس ویتی، مشاور ارشد پزشکی گفته: بریتانیا بهترین متخصصان واکسن در جهان را دارد، اما با این وجود ما باید فرایند تولید را به طور کامل مد نظر قرار دهیم. گروه ویژه وظیفه نظارت بر این فرایند را از ابتدا تا انتهای کار به عهده خواهد داشت که از جمله می توان به اختصاص بودجه تحقیقات و اطمینان حاصل کردن از توانایی تولید هر چه سریع تر واکسن کووید- 19 در کشور اشاره کرد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 734

به "واکسن کرونا چه زمانی تولید می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا چه زمانی تولید می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید