هشدار هواشناسی درباره کاهش ناگهانی دما و افزایش بارش ها

به گزارش بلندانیوز، سازمان هواشناسی با اعلام شرایط نارنجی و زرد نسبت به تشدید فعالیت سامانه های سرد بارشی در روز های چهارشنبه و پنج شنبه و همزمان کاهش محسوس دما در اغلب استان ها به علت نفود دو سامانه هوای ناپایدار به کشور هشدار داد.

هشدار هواشناسی درباره کاهش ناگهانی دما و افزایش بارش ها

به گزارش ایرنا، سازمان هواشناسی از ورود دو سامانه هوای ناپایدار به کشور نیز اطلاع داده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، سامانه اول مربوط به تشدید فعالیت سامانه نسبتا سرد بارشی از (سه شنبه) 25 آبان تا (چهارشنبه) 26 آبان است. نوع مخاطره این سامانه بارش برف، مه آلودگی و احتمال کولاک برف و منطقه اثر آن در روز سه شنبه شامل همدان، خراسان شمالی، نیمه شرقی اردبیل، شمال کرمانشاه، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان های گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین، اصفهان و نیمه شرقی لرستان و در روز چهارشنبه شامل خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان، گلستان، مازندران و شرق تهران است.

اثر مخاطره این سامانه، لغزندگی معابر عمومی، کاهش دید، اختلال تردد در جاده ها، به ویژه در عبور از گذرگاه های کوهستانی و گردنه ها، تاخیر یا احتمال لغو پرواز، مسدود شدن جهت های روستایی سردسیر است.

اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده ها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام سفر، آمادگی راهداری ها و شهرداری ها جهت نمک پاشی و برف روبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات و مدیریت در مصرف انرژی از جمله توصیه های سازمان هواشناسی کشور است.

بر پایه این گزارش، سامانه دوم بارشی از روز سه شنبه تا چهارشنبه فعال می گردد که به بارش برف و باران و مه گرفتگی منجر خواهد شد.

منطقه اثر این سامانه روز (سه شنبه) گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و در روز (چهارشنبه) اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، گلستان، مازندران، نیمه جنوبی قم و نیمه شمالی یزد است.

سازمان هواشناسی گزارش داد که تاثیر مخاطره این سامانه شامل لغزندگی معابر عمومی، اختلال در تردد شهری و جاده ای، آب گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها و کاهش دید است.

بر این اساس، پرهیز از سفر های غیرضروری، بازگشایی آبرو ها و دهانه پل ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر، همراه داشتن تجهیزات زمستانی و اطمینان از اندازه سوخت خودرو توصیه می گردد.

نفوذ سامانه پرفشار و هوای سرد به کشور

این سازمان بعلاوه با صدور یک هشدار سطح زرد هواشناسی، از ورود دو سامانه هوای ناپایدار دیگر نیز اطلاع داد.

سامانه اول بارشی از روز سه شنبه تا چهارشنبه وارد کشور می گردد که بارش برف یا باران را در پی دارد.

منطقه اثر این سامانه (سه شنبه) کردستان، ایلام، خوزستان، نیمه جنوبی کرمانشاه، شمال و غرب فارس، شمال بوشهر، نیمه شمالی یزد، تهران، قزوین، البرز، غرب سمنان و قم، و چهارشنبه خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، نیمه شمالی کرمان، شمال و شرق خوزستان، نیمه جنوبی یزد و نیمه شمالی قم است.

اثر مخاطره این سامانه احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها همراه با کاهش دید بویژه در گذرگاه های کوهستانی، احتمال بالا آمدن سطح رودخانه ها و احتمال تاخیر در پرواز ها خواهد بود.

سامانه دوم مربوط به سامانه پرفشار و هوای سرد است که از روز سه شنبه تا پنج شنبه در شمال غرب و غرب و مرکز و شمال شرق و شرق کشور وارد کشور می گردد.

نوع مخاطره این سامانه در روز سه شنبه و چهارشنبه کاهش 6 تا 12 درجه ای دما و در اردبیل و استان های ساحلی دریای خزر است. روز چهارشنبه تا پنجشنبه نیز کاهش 6 تا 12 درجه ای دما در شمال شرق و شرق کشور و کاهش 4 تا 8 درجه ای دما در غرب، نواحی مرکزی کشور و در استان های جنوبی رشته کوه البرز (قزوین، البرز، تهران و سمنان) پیش بینی می گردد.

بر پایه این گزارش، تاثیر این سامانه، افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی در اثر سرد شدن هوا خواهد بود؛ بنابراین مدیریت در مصرف حامل های انرژی، احتیاط در تردد جاده ای و فعالیت های کوهنوردی، جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ها و اتخاذ تمهیدات دیگر جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی توصیه می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1708

به "هشدار هواشناسی درباره کاهش ناگهانی دما و افزایش بارش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی درباره کاهش ناگهانی دما و افزایش بارش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید