ظریفیان: واقعه عاشورا توان پاسخ گویی به سوالات امروز را دارد

به گزارش بلندانیوز، استاد تاریخ دانشگاه تهران با اشاره مجموعه حقوق مطرح شده در واقعه عاشورا گفت: حق حیات، حق اقلیت، آزادی در برابر حکومت، حق مقابله با سانسور و انحصار اطلاعات و حقوق جامعه مدنی در مباحث امام حسین (ع) پررنگ است.

ظریفیان: واقعه عاشورا توان پاسخ گویی به سوالات امروز را دارد

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش بلندانیوز، غلامرضا ظریفیان در پنجمین برنامه از سلسله نشست های عاشورا و امروز ما که در کانون توحید برگزار می گردد با طرح این سوال که چه نیازی است بعد از 1400 سال به واقعه عاشورا بپردازیم، گفت: پرسشها و نیازهای انسان در دنیا امروز، ابعاد گسترده تری نسبت به دنیا دیروز دارد. واقعه عاشورا نیز مشمول همین نیازها و پرسشهاست و طبیعتا انتظارات و سوالات ذهن انسان امروز درباره ابعاد و ماهیت این واقعه، نسبت به انسان ده ها و صدها سال قبل متفاوت است.

وی با بیان اینکه نیازهای امروز ما به عاشورا به مراتب فراتر از انسان گذشته است، شرح داد: انسان مدرن در قالب حیات معنوی و حیات اجتماعی پرسش می نماید. اگرچه بعضی معتقدند دنیا جدید دنیا کمیت است و معنویت در حاشیه مادیات قرار گرفته، اما انسان قرن 21 پرسشهای معنوی فراوانی دارد.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه انسان در طول تاریخ برای خود بت های عینی و ذهنی فراوانی ساخته، گفت: در عرفان حسین (ع)، بزم و رزم با هم آمیخته شده و با همین عرفان به جنگ طاغوت می رود. تنها با عرفان حسین (ع) می توان امروز در قرن 21، به جنگ خودپرستی، خودخداپنداری و استفاده ابزاری از دین رفت.

ظریفیان با اشاره به چند گفتمان مطرح شده در خصوص پیوند عاشورا با زمانه گفت: در قرن دو تا چهار هجری عمدتاً گفتمان سیاسی در دنیا تشیع حاکم بود و با نگاه سیاسی به عاشورا نگریسته می شد. پس از به حاکمیت رسیدن دولت شیعی آل بویه، گفتمان سیاسی به حاشیه رفت و گفتمان، سوگ محور شد.

وی ادامه داد: اما در دوره قاجار ارتباط جامعه اسلامی با غرب باعث ورود مباحث مدرن و حقوقی و فلسفه سیاسی می گردد. این گفتمان که از مشروطه شروع می گردد گفتمانی عقلانی نسبت به واقعه عاشورا است و در آثار شریعتی، مطهری، شهیدی و صالحی نجف آبادی و دیگران مطرح می گردد.

استاد تاریخ دانشگاه تهران با بیان اینکه در یکی دو دهه اخیر، گفتمان حقوقی و جامعه مدنی در پرتو عاشورا شکل گرفته، شرح داد: جامعه ایران که با این مباحث آشنا شده، با پرسشهای جدید مربوط به حقوق عمومی، حقوق اقلیت، مدنیت و سایر مباحث به سراغ عاشورا رفته و اتفاقا عاشورا ظرفیت پاسخ به این سوالات را هم دارد.

وی یادآور شد: حق حیات، حق آزادی، حق اقلیت، آزادی در برابر حکومت، حق مقابله با سانسور و انحصار اطلاعات و حقوق جامعه مدنی در مباحث امام حسین(ع) پررنگ است.

ظریفیان ادامه داد: مجموعه حقوق مطرح شده در عاشورا را می توان به حقوق فردی، حقوق سیاسی و حقوق اجتماعی تقسیم کرد. اما میراث حسین (ع) متناسب با گفتمان امروز چه در عرصه حیات معنوی و چه در عرصه حیات اجتماعی، ظرفیت پاسخگویی به پرسشهای روز را دارد.

استاد دانشگاه تهران درباره علت ناگفته ماندن بخشی از ابعاد واقعه عاشورا گفت: شرایط زمانه و منافع گروههای مرجع و قدرت طبیعتا به نگاه خاصی به دین گرایش دارد و نگاه های فرقه ای و گفتمانی حاشیه ای هم به آن دامن می زند.

وی با تاکید بر اینکه حکومت اسلامی ماموریت تامین و تسهیل حقوق مردم را دارد، گفت: امیرمومنان وقتی به حکومت رسیدند، نگفتند می خواهم مسجد بسازم. گفتند می خواهم حق مردم را بدهم، عدالت را برقرار کنم تا مردم بتوانند رشد نمایند. ایمان اجباری، ایمان نیست. مردم باید بدون زور و تکلف، فضای رشد و تعالی داشته باشند.

ظریفیان در انتها درباره راه تبلور عاشورا در عرصه سیاست و جامعه امروز اظهار کرد: امام حسین(ع) نباید فقط در روز عاشورا خلاصه گردد، چون امام مبین است و در همه حوزه ها سخن دارد و باید در همه مقاطع از آن بهره ببریم. البته به آینده فرهنگی جامعه امیدواریم، چون آگاهی جامعه رو به بهبود است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 973

به "ظریفیان: واقعه عاشورا توان پاسخ گویی به سوالات امروز را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریفیان: واقعه عاشورا توان پاسخ گویی به سوالات امروز را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید