طرح العبادی برای حل بحران عراق

به گزارش بلندانیوز، رئیس ائتلاف النصر در عراق از طرحی برای برون رفت از بحران جاری کشور اطلاع داد که شامل تشکیل دولت جدید با برنامه ای موقت و در چارچوب زمانی تعیین است که ریاست آن را فردی مستقل بر عهده می گیرد.

طرح العبادی برای حل بحران عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از السومریه نیوز، طبق بیانیه دفتر حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق، طرح پیشنهادی شامل تشکیل دولت جدید در 2019، 12، 15 با برنامه ای موقت و در چارچوب زمانی معین است که ریاست آن را فردی مستقل بر عهده می گیرد که تضمین کننده نمایندگانی از تظاهرکنندگان با معین معاون نخست وزیر در امور تظاهرات باشد تا تحقق خواسته ها و مشارکت دادن مردمی در اداره مرحله موقت را تضمین کند.

ائتلاف النصر در ادامه بیانیه اضافه نمود، دولت جدید همچنین مسئولیت آزادی بازداشت شدگان مسالمت جو در جریان تظاهرات اخیر و شناسایی و محاکمه عوامل جنایتکار و عاملان قتل تظاهرکنندگان مسالمت جو و نیروهای امنیتی و پرداخت غرامت به آنها را بر عهده دارد و در عین حال به اصلاحاتی در قانون انتخابات برای شکستن انحصار سیاسی مبادرت می نماید و نیز ضمن تشکیل کمیته مستقل انتخابات، انتخابات سراسری زودهنگام را با نظارت بین المللی طی 6 ماه برگزار می نماید.

طبق این بیانیه، دولت منتخب جدید اجرای اصلاحات قانون اساسی و انحصار سلاح به دولت را بر عهده می گیرد و به پرونده های بازداشت شدگان و مفقودین انتها می دهد و به اصلاح دستگاه قضایی اقدام و پروندهای اصلی فساد را با یاری دریافت از کارشناسان بین المللی معین تکلیف می نماید علاوه بر آن کشور و نهادهای دولتی را از سیستم سهمیه بندی خلاصی داده و بر معیارهای حرفه ای، شایسته سالاری، صداقت و استفاده از فرصت های برابری تکیه می نماید.

طبق این گزارش، عادل عبدالمهدی نخست وزیر روز آدینه گذشته با صدور بیانیه ای بیان کرد که به زودی نامه رسمی خود مبنی بر درخواست استعفا از پست نخست وزیری را به مجلس ارائه خواهد نمود.

کابینه عراق نیز روز گذشته جلسه ای فوق العاده با موضوع تقدیم استعفای عبدالمهدی از نخست وزیری به مجلس، تشکیل داد.

نخست وزیر عراق استعفای خود را برای برون رفت از بحران موجود در کشورش مهم برشمرد و طی نامه ای، از مجلس خواست هرچه سریعتر جایگزین وی را معین کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 26 دی 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 327

به "طرح العبادی برای حل بحران عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح العبادی برای حل بحران عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید