ضروری ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی

به گزارش بلندانیوز، همواره به همراه داشتن تمامی لوازم ضروری برای سفر پیشنهاد می گردد ، با اینکه شاید در بسیاری از سفرهای روتین تنها بعضی از آنها استفاده شوند، اما تا زمانی که احتیاج مبرم به یکی از آنها پیدا نکنید، اهمیت به همراه داشتن همیشگی آنها را حس نخواهید کرد.شاید نوشتن اقلام مورد احتیاج سفر و گذاشتن آن در گوشه ای از کوله بتواند همواره کارآمدو راحت باشد. سازمان کوهنوردان سیاتل آمریکا برای تجهیز کوهنوردان و علاقمندان، لیست 10 موردی از اقلام ضروری سفرهای طبیعت گردی و کوهنوردی را تهیه نموده است.

ضروری ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی

در سال 2003 این گروه نسخه به روز شده ای از لوازم ضروری را با توجه به پیشرفت های موجود ارائه کردند. مثلا نقشه و قطب نما جای خود را با سیستم های راستایابی GPS عوض کردند.

لیست به روز شده لوازم ضروری :

1- دستگاه راستایاب

2- محافظت نماینده ها در برابر نور خورشید

3- محافظت در برابر سرما (به همراه داشتن لباس اضافه)

4- روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

5- جعبه یاری های اولیه

6- وسیله ای برای روشن کردن آتش

7- جعبه ابزار و ملزومات مورد احتیاج

8- غذای اضافی

9- آب اضافی

10- سرپناه ضروری

1- دستگاه راستایاب

توانایی استفاده از قطب نما و خواندن نقشه بسیار ضروریست. امروزه نقشه و قطب نما به دو جزء از سیستم های پیشرفته راستایابی GPS تبدیل شده اند. آیا با وجود دستگاه های GPS باز هم به نقشه و قطب نما احتیاج داریم؟ داشتن یک نقشه توپوگرافی همواره دید بهتری از راستا سفر به شما می دهد. حتی با داشتن پیشرفته ترین GPSها بهمراه داشتن یک قطب نمای ساده می تواند جان شما را نجات دهد چون این اقلام احتیاجی به باتری ندارند و همواره به عنوان یک پشتیبان خوب به شمار می آیند.

2- محافظت نماینده ها در برابر نور خورشید

عینک آفتابی: از جمله موارد ضروری در سفرهای طبیعت گردی به همراه داشتن عینک آفتابی است که امروزه تنوع بسیاری دارند و شما باید براساس نوع سفرهایتان عینک مناسب را انتخاب کنید. عینک آفتابی کرم ضدآفتاب: در انتخاب کرم های ضدآفتاب، متخصصین توصیه می نمایند به دو مورد توجه کنید. اول قدرت حفاظت در برابر نور خورشید بایستی حداقل 15 SPF باشد و دوم اشعه های UVA و UVB را پوشش دهد. و به یاد داشته باشید هر چند ساعت یک بار باید کرم خود را تمدید کنید. براساس زمان سفر و لباسی که به تن دارید، در صورت احتیاج به دست ها و گردن تان هم کرم بزنید.

3- محافظت در برابر سرما (بهمراه داشتن لباس اضافه)

در سفرهای طبیعت گردی همواره ممکن است با تغییرات ناگهانی هوا روبرو شوید پس بهتر است بنا به فصلی که در آن سفر می کنید، لباس اضافی از کلاه و ژاکت گرفته تا جوراب اضافی به همراه داشته باشید .

4- روشنایی (چراغ پیشانی یا چراغ قوه)

چراغ پیشانی همانطور که از نام آن پیداست به دلیل قرارگرفتن روی پیشانی دستانتان را آزاد خواهد گذاشت. این چراغ ها اغلب کوچک و سبک بوده و عمر باتری زیادی دارند. چراغ پیشانی چراغ قوه هم نوع دیگری از منابع روشنایی است که می تواند در موارد زیادی مفید باشد. از هر کدام از این دو وسیله که استفاده می کنید، حتما به یاد داشته باشید که همواره باتری اضافی همراهتان باشد. در سفرهای گروهی هر شخصی باید چراغ و باتری جداگانه ای داشته باشد.

5- جعبه یاری های اولیه

این جعبه باید شامل بعضی مواد شیمیایی همچون محلول ضدعفونی نماینده و بعضی داروها و وسایلی چون گاز استریل و باند و غیره باشد.

6- وسیله ای برای روشن کردن آتش

به همراه داشتن وسیله ای برای روشن کردن آتش مانند کبریت، فندک و یا آتش زنه ضروریست، .

7 - جعبه ابزار و یا ابزارهای چندکاره

داشتن ابزاری برای تعمیر خرابی های احتمالی همواره به درد می خورد، فرض کنید چادرتان مشکل کوچکی پیدا کند یا یکی از وسایلتان احتیاج به تعمیر کوچکی داشته باشد. به همراه داشتن جعبه ابزار کوچکی برای راه انداختن کارها ضروریست.

جعبه ابزارچندکاره

8- غذای اضافی

برای غذا همواره اندکی بیش از تعداد روز های سفر خود برنامه ریزی کنید. حتی بهتر است برای شرایط ضروری مواد غذایی مانند گوشت خشک شده و دودی شده، آجیل، میوه خشک و مواد انرژی زا همراهتان باشد.

مواد انرژی زا به یاد داشته باشید عملیات هضم شدن غذا در بدن، باعث گرم شدن بدن می گردد. پس سعی کنید در شب های سرد قبل از خوابیدن غذا بخورید تا به گرم ماندن بدنتان یاری کند.

9- آب اضافی

به همراه داشتن یه بطری آب و یک مخزن تاشو برای آب همواره توصیه می گردد. شما باید بعضی از تجهیزات تصفیه آب همچون فیلترها یا قرص های تصفیه آب هم برای مواقع ضروری همراه داشته باشید. سعی کنید قبل از سفر، راستا خود را از نظر محل های دسترسی به آب آشامیدنی به خوبی آنالیز نمایید.

ظرف آب تاشو

10- سرپناه ضروری

این مورد به تازگی به لیست تجهیزات ضروری اضافه شده است و به نظر می رسد بیشتر، سفر های بدون شب مانی را مد نظر گرفته است (چون در اغلب سفرهای چند روزه برای ماندن در طبیعت، گردشگران چادر های مسافرتی به همراه دارند.) فرض کنید در یک گردش یک روزه گم شده یا زخمی شوید، یا حتی در باد یا باران شدید گیر بیافتید. داشتن یک سرپناه ضروری به داد شما می رسد. از جمله موارد توصیه شده به عنوان سرپناه ضروری می توان به کاور ضد آب بسیار سبک، کیسه خواب ، پتوی نجات و یا حتی یک کیسه زباله عظیم اشاره نمود.

کاور ضد آب

کیسه بیواک

پتو نجات

سایر مواردی که به همراه داشتن آنها نیز توصیه می گردد :

کرم ضدگزیدگی : برای در امان ماندن از نیش حشرات

سوت : برای یاری خواستن در مواقع ضروری

تبر یخ : برای عبور از قسمت های برفی

موقعیت یاب : برای اعلام موقعیت شما به تیم های امداد

وسایل ارتباطی : موبایل های ماهواره ای یاری بسیاری خواهند کرد.

وسیله ارسال سیگنال : مثل یک آینه کوچک برای علامت دادن به هلیکوپتر امداد

دانش استفاده از تجهیزات : داشتن تمامی تجهیزات بالا در کیفتان، هیچ یاریی به شما نخواهد کرد تا زمانی که به درستی نحوه استفاده از آنها را یاد نگیرید.

امیدواریم که همواره با دقت و به همراه داشتن تجهیزات ضروری، از سفرهای ماجراجویانه خود لذت ببرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1325

به "ضروری ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضروری ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید