زمان اعلام نتایج آرای شورای امنیت به قطعنامه ضدایرانی

به گزارش بلندانیوز، در نامه ای که نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت در اختیار اعضای آن قرار داده است، تاکید شده است، تنها 24 ساعت برای رای دادن فرصت وجود دارد و تمدید شدنی نیست.

زمان اعلام نتایج آرای شورای امنیت به قطعنامه ضدایرانی

به گزارش ایرنا؛ رئیس شورای امنیت درخواست نموده است تنها نمایندگان دائم یا نماینده تام الاختیار آن ها باید رای امضا شده خود را برای وی ارسال نمایند و در صورتی که توضیحی بر رای خود دارند هم در اختیار او قرار دهند.

دیان تیجانی افزوده است پس از جمع بندی، نتایج آرا تا سه ساعت بعد از اتمام رای گیری که ساعت 5.30 عصر آدینه به وقت محلی است، به صورت کتبی و اندکی پس از جمع بندی طی یک نشست مجازی اعلام خواهد نمود.

آمریکا هفته گذشته قطعنامه ای را ارائه داد که حاوی 15 بند مقدماتی و 35 بند عملیاتی در مجموع 13 صفحه بود و گفته می شد که شامگاه دوشنبه در دستور شورا قرار خواهد گرفت، اما این اتفاق نیفتاد و سه شنبه اعلام شد آمریکا این قطعنامه را تغییر داده و متنی را ارائه داده است که تنها 2 پارگراف مقدماتی و 2 پارگراف عملیاتی دارد، هرچند که هدف یکی است.

متن قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران:

1. با یادآوری بیانیه سال 2006 رئیس شورای امنیت و قطعنامه های 1696، 1737، 1747، 1803، 1835، 1929 و 2231 این شورا،

2. با شناسایی اینکه اجرای کامل مفاد بند 5 و تبصره های (ب) و (ای) بند 6 پیوست (ب) قطعنامه 2231 برای حفظ صلح و امنیت بین الملل، اساسی است،

3. تصمیم می گیرد مطابق ماده 41 منشور ملل متحد، بند 5 و تبصره های (ب) و (ای) بند 6 پیوست (ب) قطعنامه 2231، با وجود دوره تعیین شده در هر بند و تبصره، باید ادامه یابد مادامی که شورای امنیت تصمیم دیگری اتخاذ کند.

4. تصمیم می گیرد پیگیری این مساله در دستور بماند.

این پیش نویس عصر سه شنبه در بین اعضای شورای امنیت توزیع شد و آن ها تا ساعت 10 صبح امروز چهارشنبه به وقت محلی فرصت داشتند، نظراتشان را درباره آن مطرح نمایند.

آمریکایی ها برای این قطعنامه خود را اصلاح کردند و تنها خواهان تمدید محدودیت فعلی مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت شدند که کاملا یقین پیدا کردند هیچ یک از اعضای شورای امنیت با متن آن ها موافق نیستند.

هرچند تا کنون هم اعضای شورا به متن فعلی آمریکا نظر مثبتی نشان نداده اند و انتظار می رود دولت ترامپ علاوه بر شکست سنگین، بار دیگر در موضوع ایران دچار انزوای بین المللی گردد، روسیه و چین هم به صراحت از مخالفت خود با این رویکرد آمریکا سخن گفته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 948

به "زمان اعلام نتایج آرای شورای امنیت به قطعنامه ضدایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان اعلام نتایج آرای شورای امنیت به قطعنامه ضدایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید