رقم وام مسکن یکمی ها معین شد ، تسهیلات 114 هزار میلیارد تومانی برای مسکن ملی

رحیمی انارکی از سقف جدید وام مسکن یکمی ها و نحوه افزایش این تسهیلات در سال آینده اطلاع داد.

رقم وام مسکن یکمی ها معین شد ، تسهیلات 114 هزار میلیارد تومانی برای مسکن ملی

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه در طرح اقدام ملی مسکن، تعهد بانک مسکن پرداخت تسهیلات به 140 هزار واحد مسکونی است، گفت: مبلغ تسهیلات ارائه شده به مسکن ملی، حدود 114 هزار میلیارد تومان است که طی سال های 98 و 99 این رقم پرداخت خواهد شد، هم اکنون سهمیه بندی سازندگان در حال اجرا است تا کنون 100 هزار واحد مشخص سهمیه و سازمان های مورد نظر به ما معرفی شده و تفاهم نامه های مربوط نیز به امضا رسیده است.

او با اشاره به اینکه با بعضی از سازمان ها نیز شیوه نامه هایی را تنظیم نموده ایم و منتظریم تا بلافاصله پس از انجام اقدامات اولیه ای که در تفاهم نامه و شیوه نامه ها مشخص شده، اعطای تسهیلات را شروع کنیم، اضافه نمود: سعی شده تا روش های اقتصادی مختلفی را برای تأمین اقتصادی تسهیلات مربوط در این طرح برنامه ریزی کنیم از جمله اینکه در بافت فرسوده با استفاده از منابعی که از محل صندوق توسعه ملی در اختیارمان قرار می گیرد.

رحیمی انارکی ادامه داد: در روش دیگر ارائه تسهیلات، معادل این وام را در اختیار مجموعه قرار می دهیم که نرخ سود آن 9 درصد است. نرخ سود اعطای تسهیلات ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نیز 16 درصد پیش بینی و نرخ سود تسهیلات بدون سپرده نیز 18 درصد مشخص شده است.

رحیمی انارکی با بیان اینکه سقف های تسهیلاتی نیز برای تهران، کلان شهرها، مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و سایر مناطق شهری تقسیم بندی شده است، ادامه داد: بالاترین سقف برای واحدهایی است که به صورت ساخت با استفاده از فناوری های نوین احداث شده 170 میلیون تومان و از محل صندوق پس انداز مسکن یکم برای زوجین 160 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، تعداد و نوع تسهیلات و ارقام مورد نظر بسیار گسترده بوده و در اختیار سازندگان و شعب بانک قرار گرفته است.

رحیمی انارکی در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است تسهیلات مسکن یکمی ها افزایش یابد؟ گفت: ماهیت صندوق پس انداز مسکن یکم به گونه ای است که با کسری منابع روبرو می گردد هر گونه افزایش سقفی هم در آن منوط به این است که راه های افزایش سقف آن پیش بینی گردد هم اکنون ما با استفاده از اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن مهر، تا 160 میلیون تومان را می توانیم پیش بینی کنیم که تأمین می گردد.

ثبت نام مسکن ملی در 17 استان فردا شروع می گردد

مدیر عامل بانک مسکن توضیح داد: در حال حاضر مانده حساب پس انداز صندوق مسکن یکم حدود 4 هزار و 200 میلیارد تومان است؛ اما رقمی که تا کنون به عنوان تسهیلات پرداخت نموده ایم حدود 12 هزار میلیارد تومان است که 3 برابر مانده سپرده، تسهیلات پرداخت نموده ایم؛ مابه التفاوت آن نیز از دو محل اقساط وصولی تسهیلات مسکن یکم و اقساط بازگشتی مسکن مهر است.

مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا صندوق پس انداز مسکن یکم در آستانه ورشکستگی است؟ اظهار کرد: این صندوق ورشکست نمی گردد بلکه ما کماکان تا 1402 اقساط بازگشتی مسکن مهر را به این تسهیلات اختصاص می دهیم. به طوری که از آن موقع (1402) به بعد می توانیم از محل اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن یکم، سقف های تسهیلاتی فعلی را به متقاضیان پرداخت کنیم.

او تاکید نمود: به دلیل آنکه حجم پرتفوی مسکن یکم به حدی افزایش می یابد، کسری منابع را از محل اقساط وصولی خودش تأمین می کنیم که زمان آن تا 4 سال آینده است.

رحیمی انارکی توضیح داد: بعضی ورودی های جدید به دلیل افزایش قیمت مسکن نسبت به قبل با شیب کمتری افتتاح حساب می نمایند. افتتاح حساب مسکن یکم در تهران بیشترین کاهش را داشته و نسبت به سال های اولیه راه اندازی صندوق، 20 درصد کاهش ورودی و افتتاح حساب داشته ایم. چون بیشترین افزایش قیمت مسکن در تهران رخ داده است و از آنجایی که عمده مصرف نمایندگان مسکن یکم، کارکنان دولت و اقشار حقوق بگیر هستند، تورم عمومی از یک سو و عدم افزایش حقوق ها مطابق با تورم از سوی دیگر، در این موضوع دخیل بوده است.

او درباره خروج منابع از صندوق مسکن یکم اظهار کرد: بعضی از افرادی که امتیاز آنها به سقف مشخص شده در طول یک سال می رسد، اقدام به خارج کردن منابع می نمایند. مثلاً در تهران اگر فرد متقاضی به مدت یک سال 40 میلیون تومان سپرده گذاری کند، می تواند با باقی نگه داشتن 13.5 میلیون تومان در حساب مورد نظر و حفظ امتیاز خود، مابقی را از حساب خارج کند؛ یک مدل دیگر هم این است که بعضی از متقاضیان به طور کلی حساب خود را می بندند.

وی اضافه نمود: از 650 هزار حسابی که تا کنون افتتاح شده، 110 هزار حساب را بدون آنکه تسهیلاتی بگیرند، صفر نموده اند؛ در حال حاضر 340 هزار حساب زنده داریم و 140 هزار واحد مسکونی از محل تسهیلات آن خریداری شده و 180 هزار حساب به دلیل استفاده از تسهیلات، مسدود شده اند.

مدیر عامل بانک مسکن در انتها درباره پرداخت تسهیلات بازار اجاره هم گفت: بانک مسکن و بانک مرکزی این طرح را با جدیت پیگیری می نمایند و با توجه به آنکه در طرح های قبلی ایراداتی وجود داشت در تلاشیم در طرح جدید مسائل و ایرادات را رفع کنیم و امیدواریم تا انتها سال به مرحله اجرایی برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 501

به "رقم وام مسکن یکمی ها معین شد ، تسهیلات 114 هزار میلیارد تومانی برای مسکن ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم وام مسکن یکمی ها معین شد ، تسهیلات 114 هزار میلیارد تومانی برای مسکن ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید