رشد 3، 6 درصدی فراوری ناخالص داخلی با نفت در سال 99

به گزارش بلندانیوز، خبرگزاری خبرنگاران- سرپرست بانک مرکزی گفت: رشد فراوری ناخالص داخلی با نفت، در سال گذشته, 3/6 درصد بوده که در سال 98, منهای 6/5 درصد به ثبت رسیده بود.

رشد 3، 6 درصدی فراوری ناخالص داخلی با نفت در سال 99

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، آقای اکبر کمیجانی درباره رشد مالی سال 1399 افزود: از اردیبهشت 97 تا به امروز، اقتصاد ایران در معرض سخت ترین تحریم های ظالمانه قرار داشته که در سال 99 این تحریم ها به اوج خود رسیده است.

وی افزود: از فصل دوم سال گذشته رشد مالی مثبت شد و در فصل سوم و چهارم شرایط بهبود شونده ای را به خوبی شاهد بودیم.

وی ادامه داد: فراوری ناخالص داخلی قیمت های پایه، در فصل چهارم سال 99، به 7/7 درصد رسید که نشان می دهد نسبت به دو فصل قبلی، فرایند افزایشی داشته است بطوریکه در خاتمه سال 99, فراوری ناخالص داخلی (GDP) به 3/6 درصد می رسد.

سرپرست بانک مرکزی افزود: فراوری ناخالص داخلی به قیمت پایه در فصل دوم 3/5 درصد، فصل سوم 3 درصد و در فصل چهارم 3/6 درصد بود.

وی افزود: فراوری ناخالص داخلی (GDP) بدون نفت در سال 99، 2/5 درصد بوده که این شرایط حاکی است در سه دوره، فراوری ناخالص داخلی (با نفت و بدون نفت) اقتصاد ایران از حالت رکود خارج شده است و امیدواریم این فرایند بهبود یابد.

کمیجانی اعلام کرد: با توجه به اینکه بخش کشاورزی با خشکسالی روبرو بود رشد کشاورزی به 4/5 درصد رسید.

وی ادامه داد: رشد مالی در گروه نفت در سال 98 با منهای 38/7 درصد روبرو بود، اما در سال 99 با 11/2 درصد رشد روبرو شد که در فصل چهارم همان سال، این رقم به 35/8 درصد افزایش یافت.

وی گفت: در گروه صنایع و معادن در سال 98 رشد مالی 2/3 درصد بود که در سال 99 به 7/1 درصد رشد رسید که در فصل چهارم، این رقم به 9/9 درصد افزایش یافت.

کمیجانی با اشاره به اینکه بیشترین آسیب ناشی از کرونا در بخش خدمات بوده است گفت: رشد این گروه در سال 98 منهای 2 دهم درصد بود؛ اگرچه در فصل های اول تا سوم یک تحولاتی ایجاد شد، اما در فصل چهارم با دو دهم درصد منفی روبرو شدیم و رشد گروه خدمات به صفر رسید.

وی ادامه داد: امیدوارم با اقدامات و حمایت هایی، چون اعطای تسهیلات بانکی 75 هزار میلیارد تومانی که تلفیقی از منابع بانک مرکزی و بانک هاست، رشد مالی در این گروه اثرگذار باشد.

وی اعلام کرد: در بخش صنعت، شاخص فراوری کارگاه های عظیم صنعتی داریم که در سال 99 در هر 4 بخش این عدد مثبت بوده و در فصل چهارم به رشد 9/1 درصد رسید و رشد سالانه به 8/7 درصد رسیده است.

وی افزود: از 24 گروه صنعتی، 20 گروه صنعتی از رشد مثبت برخوردار بودند در صورتی که در سال 98 از 26 گروه صنعتی، تنها 15 گروه از رشد مثبت برخوردار بوده اند

کمیجانی ادامه داد: رشد شاخص کارگاه های فراوری صنعتی از 6/1 درصد در سال 98, به 8/7 درصد رسیده است که نشان می دهد بخش صنعت با توجه به فشار ها که بر سر راه فراوری بوده، به خوبی عبور نموده است.

سرپرست بانک مرکزی درباره رشد مالی در بخش هزینه و مخارج توضیح داد: مصرف خصوصی در اثر تورم ناشی از رشد نقدینگی و عدم همراهی کافی افزایش عایدی های خانوار با تورم، باعث تضعیف قدرت خرید شده بود رشد بخش مصرف در سال 98 منهای 7/7 درصد بود، اما در سال 99 به منهای 4 دهم درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: بعلاوه طی سالیان اخیر در بخش هزینه ها، رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص منفی بوده است.

کمیجانی افزود: ایجاد ظرفیت های نو و توانایی فراوری در اقتصاد، نشان می دهد که در سال 98 از منهای 5/9 درصد به 2/5 درصد در سال 99 رسیده که این امر بسیار نوید بخش و بیانگر این است که اقتصاد از ظرفیت های خالی خود در حال استفاده است.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، سرپرست بانک مرکزی ادامه داد: اقتصاد آرام آرام از رکود عمیق خارج شده و سه فصل متوالی رشد GDP و بخش های مالی مثبت بوده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1520

به "رشد 3، 6 درصدی فراوری ناخالص داخلی با نفت در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 3، 6 درصدی فراوری ناخالص داخلی با نفت در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید