خبرنگاران کرونا 15 هزار شاغل حوزه گردشگری مازندران را بیکار کرد

به گزارش بلندانیوز، ساری-خبرنگاران- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: با شیوع ویروس کرونا حدود 15 هزار و 706 کارگر دارای اشتغال در حوزه های گردشگری به طور موقت بیکار شدند.

خبرنگاران کرونا 15 هزار شاغل حوزه گردشگری مازندران را بیکار کرد

مهران حسنی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: در شرایط فعلی به دلیل شیوع کرونا حتی با باز شدن بعضی از واحدهای اقامتی و پذیرایی (هتل؛ متل، رستوران و مهمانپذیر...) ولو در قالب بیرون بر نیز نمی توان امیدی داشت که بازار کسب و کار این واحدها به این زودی رونق بگیرد، به گونه ای که کارگران بخواهند به سرکارشان همانند پیش از شیوع کرونا برگردند.

وی اضافه نمود : بیشتر مردم در شرایط فعلی کرونایی اقبال زیادی از خرید غذاهای آماده با رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامتی خودشان ندارند و این فرایند نشان می دهد که باید حوزه های گردشگری صبورانه برای انتها این رویه منتظر باشند.

بیمه بیکاری برای کارگران گردشگری

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اضافه نمود : دولت برای یاری به کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرارداشتند، ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارگاههاشان بیکار شدند، مصوب کرد که بتوانند با مراجعه به سامانه بیمه بیکاری تامین اجتماعی برای مدت سه ماهه اسفندتا خاتمه اردیبهشت ماه از حقوق و مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوند.

حسنی اضافه نمود : در این بخش تامین اجتماعی در استان نیز فراخوانی را برای کارگران صادر کرد و کارگران این بخش می توانند با ثبت نام در این سامانه از این مزایا استفاده نمایند که تا حدودی می تواند بخشی از مسائل مالی این کارگران را از لحاظ معیشتی در زمان فعلی کاهش دهد.

بسته حمایتی برای گردشگری

معاون گردشگری مازندران می گوید: دولت برای یاری به اماکن اقامتی شامل هتل ؛ متل، مراکز اقامتی و سایر اماکن دیگر خدماتی در این حوزه نیز تسهیلات کم بهره 12 درصدی را مصوب نموده است که می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

حسنی اظهارداشت: علاوه بر آن دولت در زمینه استمهال مالیات، حق سهم بیمه 23 درصدی سهم کارفرمایان،تسهیلات قبلی این واحدها و هزینه خدماتی شامل آب، برق و گاز را برای مدت سه ماه ابلاغ کرد که دستگاههای مرتبط موظفند تا این مصوبه ابلاغی از سوی دولت را برای این واحدها اعمال نمایند.

وی اعلام نمود : دولت برای یاری به واحدهای اقامتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا رزروهای خود را در آستانه نوروز کنسل کردند نیز تدابیری را اتخاذ نموده که پس از ثبت نام این واحدها به همراه مستنداتش در سامانه جامع آمار و اطلاعات کشور این بخش نیز مورد حمایت قرار می گیرند.

در مازندران حدود 202 اماکن اقامتی دارای مجوز رسمی با حدود 76 هزار تخت فعال است که به دلیل شیوع ویروس کرونا فعالیت این واحدها با وجود تصویب پذیرش 30 درصدی مسافر در تعطیلات نوروزی از سوی ستاد ملی مقابله کرونا و ابلاغ آن از سوی کارگروه پدافند زیستی مقابله با کرونا استان مازندران با رعایت پروتکل های بهداشتی تن به این کار ندادند.

براساس آمار رسمی محدودیت های ایجادی برای سفر به دلیل شیوع کرونا در مازندران، آمار سفر به این خطه شمال کشور تا حدود 90 درصد کاهش یافت.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 694

به "خبرنگاران کرونا 15 هزار شاغل حوزه گردشگری مازندران را بیکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا 15 هزار شاغل حوزه گردشگری مازندران را بیکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید