راهنمای هرس شفلرا

به گزارش بلندانیوز، شفلرا یکی از محبوب ترین درختچه های خانگی است چرا که می تواند در نور مصنوعی هم رشد کند. به علاوه این گیاه نگهداری آسانی دارد و به تعداد کمی از آفات حساس است. اگر شفلراتان خیلی دراز و بدقواره شد احتیاج به هرس دارد. این شما و این هم خبرنگاران هرس گیاه شفلرا.

راهنمای هرس شفلرا

گیاه را ارزیابی کنید

1- شفلراتان را آنالیز کنید تا ببینید یک تنه دارد یا چند تنه. یک ساقه بودن یا چند ساقه بودن در نوع هرسی که باید انجام دهید تاثیر دارد. گیاهی که ساقه های بیشتری دارد گزینه های بیشتری برای هرس در اختیارتان می گذارد. اگر شفلراتان چند شاخه ای است می توان آن را تبدیل به یک گیاه بوته ای، کوتاه و پرپشت کرد. اما اگر یک ساقه دارد بهتر است اجازه دهید به صورت یک گیاه بلند و کم پشت تر رشد کند. در هنگام هرس شکل و الگوی رشدی طبیعی گیاه را در نظر داشته باشید و بر طبق آن هرس را انجام دهید.

در هنگام خرید در نظر داشته باشید که دوست دارید گیاهی پر پشت داشته باشید یا یک گیاه تک ساقه، بر طبق این گیاه تان را انتخاب کنید.

2- تصور کنید که دوست دارید گیاه درست بعد از هرس و در آینده چه شکلی داشته باشد. آیا گیاهی پرپشت می خواهید یا درختی تک ساقه و خلوت؟ در هنگام هرس شکل نهایی گیاه و ظاهری که می خواهید در آینده داشته باشد را در فکر داشته باشید و بر طبق آن هرس را انجام دهید.

3- شرایط عمومی گیاه را آنالیز کنید. قبل از آنکه درصدد هرس شفلراتان برآیید آنالیز کنید که آیا شرایط عمومی گیاه مناسب است و گلدان آن جای خالی برای رشد نو دارد یا خیر. اگر شک دارید گلدان و خاک گیاه را عوض کنید. بعلاوه باید خاکش را مرطوب نگه دارید اما اجازه دهید در بین دو آبیاری خشک گردد. اگر گیاه دچار مسائل برگی است، ابتدا آنها را برطرف کنید، سپس گیاه را هرس کنید.

4- ابزارتان را آماده کنید. همواره مطمئن باشید ابزرا هرس تان تیز و استریل هستند. برای استریل کردن ابزرا هرس آنها را با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. می توانید بعد از شستشو با تکه ای پنبه الکلی ابزار را استریل تر کنید.

ابزاری که احتیاج دارید بسته به مقدار گیاه تان دارد. دستکش و قیچی باغبانی برای هرس شفلراهای کوچک مناسب خواهد بود اما برای گیاهان بزرگ تر (چون شفلرا می تواند تا 12 متر هم رشد کند!) باید از اره باغبانی و قیچی های بزرگ تر استفاده کرد.

هرس شفلرا

1- با هرس ساقه های قائم درست از بالای یک گره رویشی، ارتفاع گیاه تان را کمتر کنید. در بیانی دیگر، شاخه را درست از بالای جایی که یک برگ درآمده کوتاه کنید. این مدل هرس باعث می گردد ارتفاع گیاه خیلی زیاد نگردد و درست در جایی که گیاه را بریده اید، پرپشت تر گردد.

برای هرس از قیچی های باغبانی بهره ببرید که دولبه یکدیگر را قطع می نمایند، درست مانند لبه های قیچی معمولی. دیگر انواع قیچی های باغبانی ساقه را له می نمایند و سلول های محل را می کشند و برش تمیزی به شما نمی دهند.

2- برای آنکه از عرض گیاه بکاهید هر شاخه افقی را درست از بالای محل درآمدن برگ ها برش دهید. این را در نظر داشته باشید که درست از جایی که شاخه را قطع نموده اید رشد نوی انجام خواهد شد پس از هرس نترسید. شفلرا می تواند هرس زیاد را تحمل کند پس از شکل دادن درست و حسابی گیاه نترسید!

3- اگر گیاه تان خشک و بی حال شده تمام شاخه های گیاه را درست از 15 سانتی متری بالای خاک ببرید تا گیاه دوباره جوان گردد. حتی اگر از هرس گیاه غفلت نموده اید و حالا گیاه تان رشد زیادی نموده و نمی دانید چطور باید آن را هر کنید، می توانید آن را از 15 سانتی متری بالای خاک قطع کنید. با این کار دوباره گیاه را جوان نموده و فرصت این را دارید که این بار به طور دلخواه شکلش دهید. نگران نباشید، اگر برای گیاه تان شرایط مناسب را فراهم کنید دوباره به سرعت رشد می نماید و حتی شاداب تر از قبل می گردد.

حواس تان به این نکته باید که باید بر روی هر ساقه 2 تا 3 جوانه باشد تا رشد نو گیاه به وسیله این جوانه ها انجام گردد.

ساقه های بزرگی که از گیاه تان جدا می کنید قلمه هایی عالی خواهند شد.

منبع: فوت و فن / wikihow.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1911

به "راهنمای هرس شفلرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای هرس شفلرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید