تصویربرداری از خانواده 5قلاده ای یوزپلنگ در خارتوران

به گزارش بلندانیوز، مدیرکل محیط زیست استان سمنان از رویت و تصویربرداری از پنج قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران اطلاع داد.

تصویربرداری از خانواده 5قلاده ای یوزپلنگ در خارتوران

امیر عبدوس در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت این تصویربرداری از یوزها اظهار کرد: اهمیت این تصویربرداری از آن جهت است که آخرین گزارش مستند ما از مشاهده یوزهای ماده در پارک توران به رویت تابستان سال گذشته در منطقه چاه شیرین برمی گشت.

وی ادامه داد:عدم مشاهده طولانی مدت یوزهای ماده این دلهره و اضطراب را ایجاد نموده بود که با توجه به اینکه یوزهای تلف شده در محور عباس آباد میان دشت در این هفت -هشت سال همگی ماده بودند، ممکن است که پارک ملی توران دیگر یوزپلنگ ماده نداشته باشد که خوشبختانه تصویربرداری امروز این امید را زنده کرد.

عبدوس با بیان اینکه البته گزارش های دامداران، مردم محلی و مشاهدات میدانی و همچنین آنالیز ردپاها در پارک توران گویای این بود که یوزپلنگ ماده در پارک توران وجود دارد اضافه کرد: با وجود این گزارش های ثبت نشده، تصویربرداری امروز ، تصویر امیدوارکننده و مستندی از حضور یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران است.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه محیط زیست استان به موازات حفاظت از زیستگاه ها، تکثیر در اسارت را نیز در برنامه داشته اعلام کرد: خوشبختانه کوشش های زیادی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران اجرا شده و از همین رو بود که اگر قرار بود که دیگر شاهد یوزهای ماده در این زیستگاه مهم نباشیم، هزینه های اجرا شده به نوعی برباد رفته تصور می شد.

وی با بیان اینکه حقوق دامداران منطقه با اعتبارات دولتی با هدف حفاظت از یوزپلنگ ایرانی پرداخت شده بود اظهار کرد: اقداماتی از قبیل اینکه: این منطقه از دامداران تخلیه شده، حدود پنج کیلومتر از محور عباس آباد -میان دشت به صورت دو طرفه با هدف کاهش تصادفات حیات وحش، فنس کشی و تابلوهای هشداردهنده در منطقه نصب و حداکثر سرعت در این محور به 80 کیلومتر کاهش یافته و...که اقدامات پرهزینه ای هم بودند، همه و همه با هدف حفاظت از یوزپلنگ اجرا شده است لذا مشاهده خانواده 5 قلاده ای امروز بسیار امیدوارکننده بوده و گویای این است که این کوشش ها به بار نشسته است.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد چگونگی تصویربرداری امروز گفت: این تصاویر به وسیله دوربین های تله ای اجرا شده و تصاویر مادر و سه توله از چهار توله آن کاملا گویا است. البته آنالیز های همکاران ما نشان می دهد که این یک خانواده 5 قلاده ای است که دربرگیرنده ماده یوز و چهار توله است اگرچه در تصاویر ثبت شده تنها تصویر مادر و سه توله آن قابل رویت است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 1 مرداد 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 792

به "تصویربرداری از خانواده 5قلاده ای یوزپلنگ در خارتوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویربرداری از خانواده 5قلاده ای یوزپلنگ در خارتوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید