اگر بایدن به توافق دوحه پایبند نباشد جنگ علیه آمریکا از سر گرفته می گردد

به گزارش بلندانیوز، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان با بیان اینکه توافق دوحه نه با ترامپ بلکه با دولت آمریکا اجرا شده، گفت اگر بایدن این توافق را نپذیرد، جنگ علیه آمریکا تا زمان اخراج کامل آنها از افغانستان از سر گرفته می گردد.

اگر بایدن به توافق دوحه پایبند نباشد جنگ علیه آمریکا از سر گرفته می گردد

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدنعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفت که هیئت های مذاکره نماینده دو طرف ملاقاتهایی با هم داشته اند، اما تا به امروز به توافقی دست نیافته اند.

به گفته سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، جلسات هر دو هیئت پس از مدت ها شروع شده، اما تاهنوز توافقی حاصل نشده است.

او در مصاحبه با خبرگزاری خامه پرس، گفت: خبر خوب این است که دو طرف مدت طولانی است که باهم ملاقات می نمایند، اما در حال حاضر نمی توانم در خصوص حصول توافق چیزی بگویم.

وردک همچنین در ارتباط با کنفرانس ژنو گفت که گروه طالبان چند روز پیش یک بیانیه در این رابطه صادر نموده بود مبنی بر اینکه جامعه جهانی باید به حمایت از طالبان نیز ادامه دهند.

وی اضافه کرد که هیچ پاسخی به این بیانیه داده نشده و نیز به آن ها برای شرکت در این کنفرانس سهمی داده نشده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل را مهم خواند و گفت که برقراری روابط با همه کشورهای همسایه، برای افغانستان مفید خواهد بود.

وی در این رابطه گفت: مهم است که همه کشورهای همسایه روابط خوبی با افغانستان داشته باشند، به ویژه پاکستان که همسایه افغانستان است و روابط خوب با این کشور برای افغانستان مفید واقع می گردد.

وردک همچنین در خصوص برقراری آتش بس در جریان مذاکرات گفت، تا زمانی که علل و عوامل جنگ معین نگردد، رسیدن به توافق روی آتش بس سخت است.

وی توضیح داد: جنگ در افغانستان از 20 سال پیش تا به امروز ادامه دارد، اما پیش از این چرا مردم در خصوص آتش بس سخن نمی گفتند، مگر در آن موقع نیز افغان های بی گناه کشته نمی شدند؟

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که توافق نامه صلح آن ها با دولت آمریکا انجام شده، نه با دونالد ترامپ.

وی گفت: توافق صلح یک تغییر عظیم بود و جنگ را متوقف کرد، این توافق نه با دونالد ترامپ، بلکه با دولت ایالات متحده آمریکا انجام شده است. ما معتقدیم که دولت بایدن به این توافق نامه احترام می گذارد، اما در صورت نپذیرفتن این توافق از سوی دولت بایدن، جنگ ما علیه ایالات متحده از سر گرفته خواهد شد و تا زمانی که آن ها از افغانستان خارج نشوند ادامه خواهد یافت.

وردک همچنین در خصوص تفاوت میان طالبان فعلی و طالبان 20 سال پیش نیز گفت: 20 سال پیش نیز، طالبان به مردم حقوق شان را داده اند. در زمان حکومت طالبان، زنان تحصیل می کردند و در چارچوب پلیس خدمت می کردند. طالبان هنوز هم آماده است تا در چهارچوب شریعت اسلامی، حقوق زنان را بدهند، اما زمانی که نظام اسلامی برپا گردد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ابراز امیدوارای کرد که گفت وگوهای صلح بین الافغانی به زودی به یک نتیجه مثبت برسند، اما او در عین حال تاکید نمود که این فرایند بسیار زمان بر است.

وی در این رابطه اضافه کرد: ما پس از دو سال مذاکره با ایالات متحده به توافق رسیدیم، بنابراین حل مسئله بین افغان ها مدتی طول می کشد، زیرا جنگ در این کشور 20 سال است که ادامه دارد.

وی در انتها در پاسخ به سوالی مبنی بر مشروعیت جنگ جاری در افغانستان گفت تا زمانی که افغانستان از اشغال نیروهای خارجی آزاد نگردد، این جنگ ادامه داشته و مشروعیت خواهد داشت.

وردک پیرامون تلفات غیرنظامیان نیز گفت: این درست است که در جریان جنگ افراد غیرنظامی کشته می شوند، اما این به این معنی نیست که افراد غیرنظامی به صورت عمدی هدف قرار می گیرند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اضافه کرد تا زمانی که یک نظام اسلامی در افغانستان روی کار نیاید و اشغال خارجی ها انتها پیدا نکند، جنگ در افغانستان ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1081

به "اگر بایدن به توافق دوحه پایبند نباشد جنگ علیه آمریکا از سر گرفته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر بایدن به توافق دوحه پایبند نباشد جنگ علیه آمریکا از سر گرفته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید