اولین ناو هواپیمابر اتمی آمریکا بازنشسته شد

این ناو هواپیمابر در سال 1961 برای اولین بار به آب انداخته شده بود و در چند واقعه نظامی نظیر جنگ ویتنام و جنگ آمریکا و عراق در سال 2003 نقش مهمی داشته است.

اولین ناو هواپیمابر اتمی آمریکا بازنشسته شد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران،یو اس اس اینترپرایز (USS Enterprise) که اولین ناو هواپیمابر اتمی آمریکا و دنیا محسوب می گردد، به طور رسمی بازنشسته شد. این کشتی جنگی در سال 1961 برای اولین بار به آب انداخته شده بود و در چند واقعه نظامی نظیر جنگ ویتنام و جنگ آمریکا و عراق در سال 2003 نقش مهمی داشته است.

این ناو هواپیمابر اتمی که دارای هشت راکتور هسته ای بود، از سال 2012 وارد روند پایان عملیاتی خود شد و بعد از گذشت حدود چهار سال، پایان فاز نهایی توقف آن به اجرا درآمده است. در ماه دسامبر سال 2016 خدمه این ناو به خارج کردن سوخت هسته ای داخل آن اقدام کردند و در حال حاضر نیز قرار است بدنه کشتی به طور قطعه قطعه باز گردد تا امکان خارج کردن راکتورهای هسته ای آن فراهم گردد.

این قطعات طی فرایند مخصوص و امنی در سایت هنفورد (Hanford) که پایگاه اولین راکتور پلوتونیوم در دنیا نیز محسوب می گردد، انبار خواهند شد. البته با وجود این که انبار کردن این قطعات با توقف یک سایت هسته ای زمینی کاملا تفاوت دارد، اما مطمئنا آنها در طولانی مدت آثاری بر روی محیط زیست منطقه خواهند گذاشت که در حال حاضر نحوه و میزان این آثار زیست محیطی به طور دقیق تعیین نیست.

لازم به ذکر است که این ناو جنگی غول پیکر با شماره CVN-6 در ارتش ایالات متحده آمریکا فعال بود و حالا قرار است نسل جدید آن با شماره CVN-80 و مجهز به راکتورهای بهینه تر و دارای طراحی مدرن تر ساخته گردد. علاوه بر بمب افکن ها و جت های جنگی که بر روی نسل های قبلی این کشتی ها نیز وجود داشتند، قرار است از پهپادها و سیستم های مخفی جدیدی در مدل جدید ناو هواپیمابر اتمی آمریکا بهره برده گردد و گفته می گردد که تا پایان سال 2027 میلادی، این جنگ افزار مدرن به آب انداخته خواهد شد تا عملیات خود را به عنوان جانشین یو اس اس اینترپرایز شروع کند.

منبع: وب سایت گجت نیوز

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 120

به "اولین ناو هواپیمابر اتمی آمریکا بازنشسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین ناو هواپیمابر اتمی آمریکا بازنشسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید