اردوغان: در صورت عدم پایبندی واشنگتن به وعده هایش، عملیات چشمه صلح ادامه می یابد

به گزارش بلندانیوز، رئیس جمهوری ترکیه بیان کرد، اگر واشنگتن به وعده های خود عمل نکند، با سرانجام مهلت 120 ساعته برای آتش بس موقت، عملیات نظامیچشمه صلح در شمال شرق سوریه قاطعانه ادامه خواهد یافت.

اردوغان: در صورت عدم پایبندی واشنگتن به وعده هایش، عملیات چشمه صلح ادامه می یابد

به گزارش بلندانیوز، به نقل از روسیاالیوم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در دیدار با اصحاب رسانه های خارجی در استانبول تاکید نمود، یک شب پیش از شروع عملیات چشمه صلح، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در جریان تصمیم خود برای اجرای این عملیات قرار داده است.

وی اضافه کرد: واکنش های بین المللی درخصوص عملیات چشمه صلح در دو روز اول آن کم رنگ بودند، زیرا انتظار نمی رفت که ترکیه موفقیتی به دست آورد، اما هنگامی که روشن شد این کشور با موفقیت به عملیات خود ادامه خواهد داد، واکنش ها به سطحی فراتر از عقل و منطق افزایش یافت، اما با این وجود ما به این عملیات با عزم و اراده ادامه دادیم.

اردوغان گفت: مواضع بعضی کشورها و در راس آنها آمریکا و کشورهای اروپایی به محض ورود نیروهای ما به عمق 30 کیلومتری در منطقه عملیات در مدت زمانی کوتاه، تغییر کرد.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید نمود، کشورش عملیات نظامی چشمه صلح را به دقت و احتیاط اجرایی نموده است، به گونه ای که این دقت و احتیاط، در جهان کم نظیر است.

آنکارا و واشنگتن روز پنجشنبه بر سر توقف عملیات چشمه صلح در شمال شرق سوریه علیه یگان های مدافع خلق کرد در ازای خروج این یگان ها از منطقه مرزی تا عمق 32 کیلومتری توافق کردند.

همچنین اردوغان دراین دیدار ابراز امیدواری کرد که کمیته قانون اساسی سوریه، شروع مرحله حل و فصل سیاسی بحران سوریه باشد. قرار است نشست این کمیته 30 اکتبر در شهر ژنو برگزار گردد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت، به مجرد اینکه کار کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه تکمیل و تمامیت ارضی این کشور تضمین گردد، همه مناطق سوریه تحت کنترل دولت مشروع آینده آن درخواهد آمد.

وی ادامه داد، تمام سوریه از تروریست های داعش پاکسازی شد، اما گروه تروریستی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و یگان های مدافع خلق کرد (ی پ گ) همچنان تهدیدی بر امنیت ملی ترکیه در طول مرزهای مشترک این کشور با سوریه است.

اردوغان گفت، کشورش بیش از 3000 تروریست داعشی را در طول عملیات نظامی سپر فرات در سال 2016 خنثی کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه اضافه کرد: با وجود هشدارهای آنکارا درباره تهدیدهای این گروه تروریستی، واشنگتن اقدامات لازم را در این خصوص اتخاذ نکرد و چاره ای برای ما نماند جز اینکه خودمان امور خود را به دست بگیریم. به راه های دیپلماتیک متوسل شدیم اما با این وجود نتوانستیم آمریکا یا کشورهای اروپایی را از حمایت گروه های تروریستی ی پ گ و پ ک ک منع کنیم.

در همین حال اردوغان گفت کشورش 12 پست بازرسی و دیدبانی در شمال شرقی سوریه ایجاد خواهد نمود. وی گفته است منطقه امن مورد نظر ترکیه فراتر از آن چیزی است که مقام های آمریکایی گفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 10 آذر 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 231

به "اردوغان: در صورت عدم پایبندی واشنگتن به وعده هایش، عملیات چشمه صلح ادامه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: در صورت عدم پایبندی واشنگتن به وعده هایش، عملیات چشمه صلح ادامه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید