ابراهیم حاتمی کیا: یوسف شانس آورد، من در این فیلم فقط یک اسمم

به گزارش بلندانیوز، کارگردان فیلم شب طلایی با بیان اینکه می خواستم با بخش خصوصی کار کنم تا یاد بگیرم اگر فیلمی می سازم باید سرمایه آن را هم دربیاورم و بازگردانم بیان نمود: افتخار می کنم که پسر ابراهیم حاتمی کیا هستم و او برای ساخت این فیلم به من اعتماد کرد و فقط دو بار سر صحنه فیلمبرداری حاضر شد.

ابراهیم حاتمی کیا: یوسف شانس آورد، من در این فیلم فقط یک اسمم

به گزارش ایسنا، دومین نشست ششمین روز جشنواره فیلم فجر به فیلم شب طلایی اولین ساخته یوسف حاتمی کیا اختصاص داشت.

ابراهیم حاتمی کیا که به عنوان تهیه نماینده این اثر نامش ذکر شده است، به علت ابتلا با کرونا در نشست رسانه ای این فیلم حضور نداشت و اویس طوفانی به عنوان جانشین تهیه نماینده حاضر شد.

در ابتدای نشست، ابراهیم حاتمی کیا به صورت تماس تلفنی روی خط آمد و با اشاره به اینکه به علت ابتلا به کرونا در این نشست حاضر نشده است، بیان نمود: انگار حکمتی بود که در این کنفرانس نباشم. یوسف شانس آورد کسانی را داشت که او را همراهی کردند و این فیلم ساخته شد. من فقط دوبار سر صحنه فیلمبرداری رفتم و برای من تجربه حضور بازیگران زیاد در فیلم آشناست و معمولا طوفان هایی در این شرایط پیش می آید که تنش زا می گردد اما در این فیلم احساس کردم همه آمده اند تا به یوسف نمایند و این فیلم را بسازند.

او ادامه داد: من در این فیلم فقط یک اسمم و بقیه کار برعهده اویس طوفانی و بهراد مهرجو بوده است. دنیا فیلم با دنیا من فاصله دارد اما این حرف بار منفی ندارد و خوشحالم از این جهت زیرا یوسف دنیا خودش را تصویر نموده است. معتقدم دوستانی که کار اول می نمایند چون می خواهند یاد بگیرند باید فیلمنامه را خودشان بنویسند. یوسف هم سه فیلمنامه داشت و تا مرز اجرا رفت اما در فیلمنامه چهارم خود را یافت؛ بنابر این ابتدای امر بهتر است فیلمساز دستخط خودش و دنیا خودش را داشته باشد. این شرایط که پیش آمده مثل جشن عروسی است که پدر دوست دارد حضور داشته باشد اما به علت ابتلا به کرونا دست ما بسته شد. ان شاءالله مهربانانه با این اثر برخورد نمایند.

اویس طوفانی که به عنوان جانشین تهیه نماینده در این اثر حضور داشت، در ابتدای صحبت خود بیان نمود: بهراد مهرجو که همسر ریحانه یاسینی (یکی از خبرنگارانی که در تصادف اتوبوس خبرنگاران جان خود را از دست داد) است نیز در تیم تهیه این اثر بوده که به علت از دست دادن همسرشان نتوانستیم امروز او را همراه خود داشته باشیم.

او درباره سرمایه فراوری این فیلم شرح داد: این فیلم اصلا سرمایه دولتی نداشته و امیرحسین اسدبیگی سرمایه ما را تامین کرد و اسپانسرهایی هم داشتیم. شهرداری هم قرار بود اسپانسر باشد اما تا الان یک ریال هم نگرفته ایم.

وی با اشاره به هزینه فراوری این فیلم گفت: ما هم می گفتیم یک کار تک لوکیشن، ساده و کم هزینه است اما اینطور نبود و کرونا نیز گاهی توقف ایجاد می کرد. من و بهراد مهرجو هر دو سبقه سینمایی و رسانه ای داشتیم اما رسیدن به این فضا برایمان رویا بود. ما بنا داریم از این به بعد هم با کارگردانان جوان کار کنیم.

یوسف حاتمی کیا که شب طلایی اولین تجربه کارگردانی او بوده است، در پاسخ به این سوال که آیا فیلمش بیشتر شبیه یک فیلم تلویزیونی است تا سینمایی بیان نمود: من کوششم را کردم که یک اثر سینمایی بسازم؛ اگر اینطور نیست کوشش می کنم در فیلم های آینده بهتر گردد. ایده این فیلم از یک نگرانی و دغدغه آغاز شد و وقتی آغاز به نوشتن طرح کردم، به سختی آن را پیش بردم.

او درباره ساخت این فیلم شرح داد: می خواستم با بخش خصوصی کار کنم که یاد بگیرم اگر فیلمی می سازم باید سرمایه آن را هم دربیاورم و بازگردانم. در ابتدا خواستم آن را به رمان در بیاورم زیرا نوشتن فیلمنامه آن سخت بود و کاراکترها حدود 30 نفر بودند اما در زمان ساخت مجبور شدیم یک خانواده را در بیاوریم تا از تعداد کاراکترها کم گردد.

یوسف حاتمی کیا ادامه داد: این اولین فیلمنامه من نبود ولی کار کردن با این تعداد بازیگر حرفه ای که هر کدام کارگردان هستند واقعا سخت است. من افتخار می کنم که پسر ابراهیم حاتمی کیا هستم ولی کار اصلی با اویس و بهراد بود اما چون کارت تهیه نمایندگی نداشتیم از نزدیکترین کسی که داشتم - یعنی پدرم - خواستم که این کار را انجام دهد و خوشبختانه کار را دوست داشت و به من اعتماد کرد و فقط دوبار سر صحنه آمد و از دور ما را راهنمایی می کرد.

حسن معجونی نیز که از نقش های اصلی این فیلم بود، در سخنان کوتاهی بیان نمود که طراح اصلی یوسف حاتمی کیا بود و شاید تئاتر هم یاری نموده باشد اما من به عنوان بازیگر فقط مجری این کار بودم.

مریم سعادت نیز که نقش مادربزرگ یک خانواده پرجمعیت را برعهده داشت، درباره بازی در این فیلم گفت: برای بازی در این فیلم در ابتدا تست گریم دادم تا ببینیم کار در می آید یا نه و بعد از طرف دیگر خودم هم دوست داشتم نقش زهرا را بازی کنم زیرا همواره دنبال نقش هایی هستم که از من دور باشد و بازی کردن در نقش مادربزرگ این همه بچه برایم زیبا بود.

یوسف حاتمی کیا (کارگردان)، اویس طوفانی (جانشین تهیه نماینده)، مریم سعادت، حسن معجونی، سینا رازانی، امیر محمدی، یکتا ناصر و سوگل خلیق بازیگران این فیلم در این نشست حضور داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1778

به "ابراهیم حاتمی کیا: یوسف شانس آورد، من در این فیلم فقط یک اسمم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراهیم حاتمی کیا: یوسف شانس آورد، من در این فیلم فقط یک اسمم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید