ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش های انفجاری هسته ای

به گزارش بلندانیوز، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنرانی در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (سی.تی.بی.تی)، با تأکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت حذف کامل تمامی سلاح های هسته ای، اظهار کرد: ایران از اهداف مندرج در معاهده درخصوص خلع سلاح هسته ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح ها، و خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین المللی حمایت می نماید.

ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش های انفجاری هسته ای

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی اضافه نمود: ما همچنین قویا معتقدیم که توقف تمامی آزمایش های انفجاری سلاح های هسته ای و سایر انفجارهای هسته ای و همچنین خاتمه دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح ها، اولین گام ضروری در جهت خلع سلاح هسته ای می باشد.

وی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی شده است، اضافه نمود: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابند، تعهد کشورهای دارای سلاح هسته ای به خلع سلاح هسته ای لازم است.

این دیپلمات ارشد ایران سپس با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای، اضافه نمود: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه در خصوص گزارش هایی درخصوص مباحث مطرح از سوی مقامات ارشد آمریکا در خصوص امکان انجام آزمایش های انفجاری هسته ای را ابراز می کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش های انفجاری هسته ای تلقی می گردد، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می نماید.

غریب آبادی از تصویب بودجه 10 میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته ای ابراز نگرانی شدید نمود و از آمریکا خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد.

نماینده دائم ایران همچنین به شرایط عربستان سعودی در رابطه با معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای نیز اشاره نمود و از اینکه این کشور این معاهده را امضاء نکرده است، انتقاد کرد و از این کشور خواست تا هرچه سریع تر این معاهده را امضاء کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1187

به "ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش های انفجاری هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش های انفجاری هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید