آزادی نفتکش گریس 1 پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود، سفر ظریف به کویت در راستای دستیابی منطقه به الگوی نوین امنیت جمعی است

به گزارش بلندانیوز، کارشناس روابط بین الملل و اروپا گفت:سفر های وزیر امور خارجه کشورمان به قطر و کویت با هدف آماده کردن کشور های منطقه برای دستیابی به الگوی نوین امنیت دست جمعی انجام می گردد.

آزادی نفتکش گریس 1 پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود، سفر ظریف به کویت در راستای دستیابی منطقه به الگوی نوین امنیت جمعی است

به گزارش، نفتکش روسی گریس- 1 حامل نفت ایران که در 13 تیرماه در تنگه جبل الطارق توقیف شده بود، عصر روز پنجشنبه 24 مرداد پس از چهل روز آزاد شد.

در حقیقت دیوان عالی جبل الطارق بدون توجه به درخواست وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر عدم آزادسازی گریس- 1 و تحویل آن به واشنگتن جهت مصادره، حکم آزادی این نفتکش را صادر کرد.

نصرالله تاجیک کارشناس روابط بین الملل و اروپا در گفت وگو با بلندانیوز، اظهار کرد:آزاد سازی نفتکش گریس- 1 به دنبال یک کار سیاسی فشرده از مجاری دیپلماتیک و اطمینان دادن به طرف های ذی ربط از جمله طرف انگلیسی و جبل الطارقی بود، خوشبختانه دادگاه جبل الطارق با استقلالی که از خود نشان داد به این نتیجه رسید که محموله نفتی ما شامل نقض تحریم اتحادیه اروپا نبوده است.

او اضافه نمود: در حقیقت طرف انگلیسی و دادگاه جبل الطارق به وسیله اقدام سیاسی و کانال های دیپلماتیک مجاب شد که توقیف نفتکش روسی حامل نفت ایران قانونی نیست، بنابراین نسبت به آزادی کشتی گریس- 1 اقدام کردند.

تاجیک با بیان اینکه آمریکایی ها به دلیل اشتباه محاسباتی و تیم ترامپ، در آخرین لحظات به فکر تمدید توقیف نفتکش حامل نفت ایران افتادند، گفت: دیوان عالی جبل الطارق عصر روز پنجشنبه بدون توجه به درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای تمدید توقیف گریس- 1 حکم آزادی آن را صادر کرد، در نتیجه نفتکش حامل نفت کشورمان به جهت خود ادامه داد.

کارشناس روابط بین الملل خاطر نشان کرد: به نظر من فعالیت های ایران در کانال های دیپلماتیک موجب شد که یکی از مشکلاتی که بین تهران و لندن رخ داده بود، از بین برود، در حقیقت این اتفاق را می توان یک پیروزی دیپلماتیک برای کشورمان تلقی کرد.

او با اشاره به کوشش آمریکا برای ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس، توضیح داد:به دلیل شرایط منطقه، در حال حاضر شکل گیری ائتلاف منطقه ای در حوزه خلیج فارس اندکی دور از ذهن است، چراکه شکل گیری چنین ائتلافی احتیاجمند انجام سلسله اقداماتی است که امروز کشور های منطقه و فرا منطقه آمادگی محقق کردن آن را ندارند.

تاجیک ادامه داد: شکل گیری ائتلاف در منطقه به تمهیدات و شرایط ویزه ای از جهت تامین هزینه های مالی، لجستیک، برگزاری دوره های آموزشی مشترک و مانور احتیاج دارد و در نهایت می توان گفت که شکل گیری ائتلاف در منطقه برای آمریکا بیشتر جنبه تبلیغاتی علیه ایران دارد.

کارشناس روابط بین الملل و اروپا خاطر نشان کرد: با آنالیز سوابق ائتلاف های درون منطقه ای و برون منطقه ای از جمله ائتلاف مبارزه با داعش متوجه سوابق منفی و ناموفق آنها می شویم، زیرا در ظاهر ائتلافی شکل گرفت، اما کشوری که محور آن بود، کوشش زیادی کرد تا تمام امورات را خودش به تنهایی انجام دهد.

او اضافه نمود: در واقع در ائتلاف عربستان علیه یمن و ائتلاف آمریکا علیه داعش، به گونه ای پیش رفت که کشور های عضو ائتلاف نقش اجرایی و عملیاتی زیادی نداشتند و می توان گفت که ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس هم این چنین است.

تاجیک با بیان اینکه تشکیل ائتلاف و دخالت کشور های خارجی باعث پیچیده تر شدن شرایط منطقه می گردد، گفت:به نظر من اگر شرایطی به وجود بیاید که کشور های منطقه خط قرمز ها و دغدغه های خود را رعایت نمایند و به یک الگویی امنیت دست جمعی، ترجیحا از بستر همکاری های مالی دست یابند، تاثیر بیشتری داشته و به تامین امنیت منطقه بدون دخالت خارجی ها نزدیک تر می شویم.

کارشناس روابط بین الملل و اروپا با اشاره به سفر های اخیر ظریف به قطر و کویت، خاطر نشان کرد:در حقیقت سفر های وزیر امور خارجه کشورمان به قطر و کویت با هدف آنالیز شرایط و آماده کردن کشورهای منطقه به منظور همکاری و دستیابی به الگوی نوین امنیت دست جمعی در مذاکرات کشور های منطقه انجام می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 20

به "آزادی نفتکش گریس 1 پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود، سفر ظریف به کویت در راستای دستیابی منطقه به الگوی نوین امنیت جمعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی نفتکش گریس 1 پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود، سفر ظریف به کویت در راستای دستیابی منطقه به الگوی نوین امنیت جمعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید